Steroid tanıtımları bölüm 1

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

Activin:

Nandrolone Phenylpropianate etki ana madesinden olusmustur. Durabolin'in Ispanyol yapimi versiyonudur. Her kutusu 10 mg'lik 4 ampulden olusur. Daha fazla bilgi Durabolin'de açiklanmistir.


Adiposinum:

Daha ziyade yag yakici bir doping maddesidir. Normal dozu 50 veya 100 ünitelik igneler olarak, günde iki kere, 2-3 hafta arasinda tatbik edilir. Düsük karbonhidrat diyetlerinde kullanilir. Kullananlarda, su dengesi bozucu ve allerjik reaksiyonlar gösterebilir. Avrupali ve özellikle Dogu Bloku sporculari tarafindan, yarisma öncesi yag fazlaligi sorunu olanlarda, yag eritmek için dopingin bir türü olarak kullanilmaktadir.


Aldactazide:

(Spironolactone and Hydrochlorothi azide) Su atici (diüretik) bir doping maddesidir. Müsabaka öncesi, gereken branslarda veya özellikle vücut gelistirmeciler tarafindan, su atarak kilo vermek veya deriyi ince gösterip kurutmak için kullanilir. Yarismalardan üç gün evvel baslamak üzere, günde birerden iki tablet alinmaktadir.


Aldactone: (Spironolactone)

Sisesinde 25 mg den 50 tablet vardir. Özellikle kadinlarda bu doping ilaci anti-androgen etki gösterir. Bu sebeple, kadinlar yük teroid alimini kestikten sonra l ile 3 hafta arasi, andro-jeni normal seviyeye getirmek için kullanirlar. Bu da su atici olarak sporcular tarafindan kullanildigi taktirde, bütün diüretikler gibi, çok ciddi seviyede adele kramplari, bas dönmesi ve kalp problemleri yaratir.
Vücudun elektroliz dengesi bozulur. Dozu ise günde bir veya iki tablettir. Dünya piyasa fiyati 20 Dolar civarindadir.
Su aticilarin birçok ticari isimlerde, degisik mg lerde ve firmalar tarafindan üretilen cinsleri çoktur. Örnegin; Deverol, Osyrol, Spiridon, Spiron, Verospiron v.s. gibi.


Anabolicum vister: (Quinbolone)

10 nig lik 30 kapsüller halinde pisayada satilir. Düsük androjenli, Italyan yapimi anabolik steroidtir. Toxic etkili (Özellikle vücutta ve karacigerde birikim yapan ve zararli yogunlasan) degildir. Tipta daha çok kadinlarin menapoz devrelerinde kullanilir. Kilo aldiricidir. Hafif dozlardan, günde 100 nig ye kadar çikilabilmektedir. Kadin sporcular, özellikle, ölçü ve kuvvet gelisimi için, günde 30 mg kullanmaktadirlar.


Anador:

Nandrolone'nin (19-Nortestosterone) Fransiz yapimidir.


Anadrol: (Oxymetholone)

50 mg lik 100 tabletlik kutularda satilir. Oral (agizdan alinarak yutulan) hap seklinde kuvvetli bir steroidtir.
Anapolon, Anasteron, Dynasten, Hemogenin, Oxitosona, Plenastril, Roboral, Synasteron gibi ticari isimler altinda, Syntex, Cilag, Abic Israel, Sarva gibi firmalar tarafindan çesitli üretimleri mevcuttur.
Kilo ve güç arttiricidir. 1990 senelerinde Amerika'da çok popüler olarak sporcularda kullanim alani busmustur. Ancak, ortaya çok ciddi tehlikeleri çiktigindan ve birçok sporcunun bunun zararlarindan tedavi görmesinden sonra, gözden düsmüstür. Karacigerde son derece büyük toxic etki yaratmaktadir. Bazi kullanicilarda, su dengesini bozarak yüksek tansiyona da yol açmaktadir. Saç dökülmesine sebep olur. Çok uzun süre veya yüksek dozlarda kullanimi karaciger kanserine yol açmaktadir. Kullanim sirasinda da bas ve mide agrilari yapabilir. Ilaci kestikten sonra ani kilo ve kuvvet kaybi yapacagindan, kullanirken getirdigi moral, ilacin zararlari ve bu düsüs sebebiyle, sporcuyu deprasyona sokar. Günde l veya 2 tablet olarak alinmaktadir. Hakikisinin 100 tabletlik piyasa fiati 150 Dolar civarindadir.


Anadur: (Nandrolone hexsyloxyphenylpropionate)

Çok fazla ragbet edilen doping maddesi degildir. Daha ziyade, daha kuvvetli androjenik steroidlerle kombine edilerek kullanilmaktadir.


Anapolon 50:

Anadurun Amerika'daki versiyonu ve ismidir.
Syntex Corporation lisansi altinda üretilmektedir. (50 mg Oxymetholone)

Anapolon, Tip alaninda, çesitli anemi hastaliklarinin tedavisi için üretilmistir. Ancak çok güçlü anabolik ve androjenik bir madde oldugundan doktorlar tarafindan hastalarina, yarar ve risk faktörleri nazara alinarak çok dikkatli olarak verilmektedir. Son derece büyük yan etkileri vardir. Çok sik sarilik belirtileri verir. Kullananlarin karaciger testi ve kan tahlillerinde SGOT ve SGPT, serum billirubin yükselmeleri gösterir. Kadinda libido degisiklikleri, klistoris büyümesi, adet düzensizliklerine yol açar.

Anapolon; ünlü doping uzmani Daniel Duchanne'nin ifadesine göre, mevcut olan oral steroidler içinde en etkili olani ve en çok kullanilanidir. Belirttigimiz gibi 1990 larda da Amerika'da en çok kullanilan doping ilaciydi. Büyük ölçüde kuvvetlendirici ve kas gelistirici etkileri yaninda, çok daha korkunç ve büyük boyutlarda yan etkileri ve tehlikesi bulunmaktadir. Bu sebeple, bugün Amerika'da yasakli doping ilaçlarinin en önde gelen-lerindendir. Cambridge Üniversitesinde yapilan arastirmalarda öldürücü ilaçlar arasinda gösterilmistir.

Bugün belki bizim sporcularimiz arasinda da, kuvvetlendirici ve kas gelistirici yüksek etkisi sebebiyle, oldukça, yüksek kullanim alani bulundugu endisesindeyim. Hatta, en agir kürlerinde kiloya göre günde 1-3 tane kullanilirken günde 10-20 tane (tablet) gibi korkunç dozlarda kullanildigi belirtilmektedir. Bu sebeple, sporcularimiza daha genis bilgi vermek ve ikazda bulunmak istiyorum.

Gerçekten bu ilacin "androjen" etkisi çok yüksektir. Bu yüzden kullanici kisa sürede kuvvetlenip kaslari gelismekte, bu da kendisine büyük bir zevk ve moral vermektedir. Ilk etapta 14 günde 5-7 kilo alma olasiligi vardir. Tabii bunun bir kismi da kilo ve kas gelisimi gibi algilanan, vücuttaki su tutmasidir. Çok kaliteli degil, fakat çok hacimli kas yaptigindan, of sezonda kullanilmasi tercih edilmektedir. Hücrelerde ani su toplattigindan, bir bakima da gerçek bir adele degil, gösterisli bir adele görünümü meydana getirir. Bu yönüyle sporcu kendini çok kuvvetlenmis ve gelismis sanarak kullandigi süre içinde moral kazanir. Ancak tabii bu geçici bir süredir ve sporcu kendini kandirmaktadir.

Anapolon yarisma öncesi steroidi olmadigi halde, diyet esnasinda küçülecek adele hacimini korumaya oldukça yardimci oldugundan, bu devrede de kullanilmaktadir. Her vücuttaki ayri degisik etkilerine göre, doping testinde de, testin yapildigi 2-3 haftasina kadar çikabilir. Yani doping testinde çikmamasi için ilacin en az 3 hafta evvel kesilmesi gereklidir. Ancak bu taktirde de, vücût ani bir kuvvet ve hacim kaybina ugriyacagindan ortaya bir fasit daire çikar. Dengesini saglamak ise zor bir durumdur. Bu ilacin müsabakaya çok yakin zamana kadar kullanilmasinda diger bir sakincanin da, özellikle bazi vücutçularin yapabilecegi gibi, ilacin getirdigi su toplama problemini çözmek deriyi inceltip kurutarak kaslarini daha hatli gösterebilmesi için Anti-östrojen (su aticilar) ile sorunlarini çözmeye çalismalaridir. Bu tür diüretik ilaçlarin iaillaniminin vücuttaki elektroliz dengesini bozdugunu, yarisma esnasinda kramp ve ani ölümlere yol açtigini evelce belirtmistim. Ayrica da, hücrelerden ve kaslardan da su atimi olacagindan, küçülme baslar. Bu da, sporcu için ayri bir handikap olusturur. Su atici alsa, ayri almasa ayri bir dert ortaya çikar.

Anapolon'un kullanimi konusunda da açiklamalarda bulunmayi gerekli görmekteyim. Ilaci çikaran firmanin, prospektüsünde de, spor amaçli kullanilmamasi belirtilmistir. Bu açiklamalarim, ilaci illa söyle veya böyle kulanin anlaminda algilanmasin. Sadece, bilimsel açiklama getirmek ve bazi sporcularda "ne kadar çok alinirsa, o kadar çok etki yapar" düsüncesini ortadan kaldirmak içindir. Bunu bilmiyenlerin, el altindan aldiklari kürlerle ölüm ve tedaviyle sonuçlanan felaketlere düstüklerini, durumun bir vakia oldugunu, konunun tip uzmanlari dile getirmislerdir.

Kullanimi: Üretici firmanin tavsiyesi, doktorlarin hastalik geregi kullanilmasi icap eden kisilerde, yaklasik önerilen doz, kilo basina l ile 5 mg civaridir. Yani bu durumda 100 kiloluk birinin azami miktar dozu 10 tabl adar çikabiliyor. Ancak bu doz adeta ölüm seviyesinde hastalarda, geçici bir süre için, fayda ve risk hesaplan yapilarak, belki bütün zararina ragmen, tedavisi düsünülebilir. Çogu doktor ise bu gibi durumlarda bu dozu bile çok bulmaktadir.

Ancak sporcu için bu doz çok yüksek ve yan etkileri fazla tehlikeli bir miktardir. Genelde ise, 2 veya 3 hafta için, günde l veya iki adet kullanilmaktadir. Bir baska kür sekli olarak da ; Birinci hafta günde l, ikinci hafta günde sabah-aksam birerden iki adet ve üçün hafta da, günde sabah, öglen ve aksam olmak üzere 3 adettir. Bunu o noktadan, 2 ve l adete indirerek, inis kürü olarak da devam edenler vardir. Bu kürlere alismis olanlar, hiçbir zaman alti haftayi geçmemeli ve uzun süre de kullanimina ara vermelidir. Ilaç birakildiktan sonra, kullanilirken hizla artan kuvvet ve adele ölçüsü, gene ayni hizla düsmeye geçer. Günde 50 mg lik Anapolon'u 5-6 adet kullanan bir sporcu, fazla yaglanmadan l O kilo civarinda kilo alirsa bu yeterli görülmektir. Ilaç bittikten sonra da, sözkonusu edilen düsüsü önlemek için genelde bir baska ilaca geçilerek kür desteklemeleri yapilmaktadir. Aksi halde eski hale çabucak dönülür. Bu yüzden, son zamanlarda, doping kürleriyle ugrasanlar, dozlari mümkün oldugu kadar düsük tutarak, bir ilaç bittiginde digerine az dozla basli-yarak birbirine geçisli, daha uzun süreli kürler olusturmaktadirlar.

Gerçekten, baska hiçbir, anabolik-androjenik steroid, Anapolon 50 kadar hizli ve etkili netice vermemektedir. Ancak bu ilaci kullanma tutkusu ve bilinçsizligini yasamis ünlü bir sporcunun deyimiyle; "Biraktiktan sonra. 3 defa isemeye git hemen 5 kilo verirsin ve çalisirken kullandigin agirliklar 10 kilo daha asagi düser." Bu yüzden dopingi kullanma talihsizligine ugramis sporcularin önde gelen isimleri, bu tür Anapolon 50 li kürleri, enjekteli Testosteron (Sustanon 250mg veya Testoviron Depot) gibi ilaçlarla destekleyip kürü uzatirlar. Anapolon 50 sik sik, Duca Durobolin veya diger enjekte Testosteron ile kombine edilmektedir. En etkililerinden misal olarak; "Anapolon günde 50-100 mg ve ayni süre içinde, haftada, iki kere de 250mg Sustanon kombinesidir.

Dopingler ile ilgili, yabanci basinda çikan ve maalesef dopinge yol gösteren raporlarda dahi "Anapolon 50 bu sporu yasam tarzi olarak iddiasiz yapanlar (hobiciler) ve yeni basliyanlar (Çaylaklar ve çömezler) için uygun degildir. Ancak daha önce az miktarda denemis uzun süredir ileri çalismalar yapan sporcular için düsünülebilir" seklinde açiklama getirilmistir.

Anapolon 50 maalesef en zararli olan oral steroidtir. 17 alpha alkaliti oldugu için karaciger için çok zararli ve toksitlidir. Uzun ve yüksek dozajlar sonunda, tahribati ölüme kadar gidecek büyüklüge ulasir. Karaciger arizalarinin ilk belirtileri; parmak tirnaklarinin, gözlerin ve tenin de sararmasidir. Karaciger kanseri ile en büyük baglantisi olan en önemli doping ilacidir. Bu tür agir kürler adeta sarilik hastaligi geçirmis gibi karacigerde tahribat yapip büyütür, dokusunu bozup ileride kanser hastaligina veya karaciger iflasina yol açar.

Ayrica Oxymthelone, östrojen ile de baglantilidir. Dolayisiyle erkeklerde feminist-kadinsi belirtilere de yol açabilir. Bazi sporcularda, meme uçlarinin genetik yapi disinda birden uzadigini görürüz. Bu ve yeri geldikçe açiklamaya çalisacagimiz, birçok belirtilerle, tecrübeli spor yönetici ve antrenörleri, teste bile gerek kalmadan, sporcunun kendisinden gizli doping ilaci kullanip kullanmadigini rahatça anhyabilir ve sporcusuna gerekli ikazlarda bulunarak, bu afetten vazgeçmesine yardimci olur. Iste bunu yapabilmek için bile, bu bilimsel bilgilere ihtiyaç vardir. Kitabi hazirlayis amacimin, kendime göre bir baska savunmasi ve hakli nedeni de budur.

Anapolon 50 su toplatici oldugundan beraberinde su aticilari kullanma, meme uçlarindaki kadinsi uzamalar için de, Anti-Östrojen (Nolvadex ve Prpviron gibi) ilaç alinimlarim da gerekli kilar.

Su depolanmasinin sporcular için diger bir dezavantaji, vücuttaki kan basincini yükseltmesidir. Bu da Antihypertoniksum'un (Catapresan gibi) kullanilmasini gerektirir.

Sadece, sporcunun biraz güç ve kuvvet kazanmasi arzusuyla basliyan ilaç kullanmanin burada saymakla bitmiyecek kadar zararlara yol açtigi düsünülürse, bana göre; uçurumun dibinde bulunan küçük bir parayi alacagim diye, gözü kapali asagiya atlamaya benzer. Ufacik bir farklilik için ve ihtiras yüzünden, yasami riske sokup, sonu aci bitecek tehlikeler veya ölüm!!!?.

Sporcularimizi bilgilendirirken, özendirmemek için sik sik girdigim yarar-zarar dengesinin kurulmasi ve dengenin belki yüzlerce misli zarar hanesine dogru kayarak bozuldugu, bunlarin da açikça belirtildigi düsünülürse, Memleketimizin, gurur duydugumuz sporcu evlatlarina, spora yeni basliyanlara ve camiaya ne denli yararli olmaya çalistigim anlasilacaktir.

Diger yan etkilerine devam edersek, kisilerin metabolizmasinin tolore kabiliyetine göre, Akne (sivilce) ve saç dökülmesine de yol açtigi bilinmelidir. Bundan baska, bas agrisi, kendini kötü hissetme, kirginlik-kiriklik, mide agrisi, uykusuzluk ve daha kullanicinin izah edemedigi birçok sikinti meydana getirir. Diger bir yaklasik tür doping ilaci Dianabol'e nazaran daha etkili keyifsizlik sikintilari yaratabilir. Yasli sporcular için de, yan etkilerinin fazla olusu sebebiyle kullanilmasi uygun degildir. Kalori ve yag aliminin yüksek oldugu durumlarda, kolestrol seviyesinin artmasina neden olabilir. Karaciger ve kan testlerinde olumsuz bulgular çikartabilir. Gene bir baska açidan, vücuttaki testosteron üretimini dolayli yolla azaltabilir. Çünki birçok doping ilacinda oldugu gibi Hypotalamus'a (hipofiz) olumsuz yönde etkisi vardir. Bu yüzden HCG ve Dyneric alinmasini gerektirebilir. Kullanicilar, baslangiçta, yüksek bir cinsel arzudan söz ederlerse de, haftalar sonra bunun azaldigi, hatta bittigi görülür.

Kadin sporculara ise, konunun uzmanlari, bu ilaci tavsiye etmemektedir. Çünkü, kadinlarda yüksek erkeklik belirtileri ortaya çikarabilir. Bayanlarda killanma, erkeksi kaslanma ve klistoris'in büyümesi gibi erkeklik belirtileri artar. Ayrica kadin organizmasi için, erkektekinden daha da kuvvetli etki yapar. Kaçinilmaz sekilde kullanmak isteyen bayan sporcular açisindan, çok kisa bir süre içinde günde yarim tablet verilebilecegi ifade edilmektedir. Ancak onun yaninda daha hafif olan Primabolan veya Durabolin (Anadur) kullanilmaktadir.


Anavar (Oxandrolene)

Her sisede 2.5mg lik 100 tablet vardir. Birkaç sene evveline kadar tip alaninda, Searle Laboratuarinda bu isim altinda,üretiliyordu. Su anda özellikle Avrupa'da SPA Laboratuari tarafindan üretilmektedir. Bu yüzden sistematikteki harf sirasini bozarak, degisik isimdeki fakat ayni maddeden üretilen iki ilacin birlikte farmakolojik tanimini yapacagim.


Oxandrolone SPA:

Bu ilacin da kullanilmamasini belirtmekle beraber, yapilan klinik arastirmalarda, hafif dozlar ile diger ilaçlar kadar fazla yan etki göstermiyen nadir doping ilaçlarindan biri oldugu tespit edilmistir. Hafif ve düsük androgen steroiddir. Genelde, dünyada da birçok kadin ve erkek sporcu tarafindan kullanildigi bilinmektedir. Oxandrolone, tip sahasinda, özellikle çocuklar ve kadinlar için üretilmistir. Çocuklarin gelisimini durdurmiyan, nadir steroidlerden biridir.

Kadinlarda Östroposa karsi ve çocuklarda da boy gelisimi için kullanilmak üzere üretilmistir.

Oxandrolone'nin sporcu ve özellikle vücutçular tarafindan tutulmasinin 3 sebebi vardir:

Birinci sebep: Güçlü bir kuvvet artisi gösterir. Çünkü adele hücresindeki Keratin-Fosfat sentezini kamçilar, bunu yaparken de adele ve eklemlerde, su birikmesini olusturmaz. Adele daha sert bir definisyon (hatli görünüm) görüntüsü olusturdugundan Oxandrolone, günde 10-20Mg Halotestin veya 120-140mcg Clenbuterol ile de birlikte kullanilabilir. Bu sebeple Oxandrolon basina adele yapiminda etkili olmamasina ragmen birlikte alinacak diger steroidlerin etkisini arttirir. Özellikle Deca, Dianabol ve Testosteronlar ile birlikte kürlerle hacim almak için kullanilir. Örnegin, 200Mg Deca. (bir hafta içindeki limit) ve 500Mg testosteronentenant ve 25 Mg Oxandrolone karisimi kullanim Deca.'nin anabolik etkisi ile, protein sentezini gerçeklestirdigi ifade edilmektedir. Açiklama olarak da, Oxandrolone'nin kuvveti arttirirken, Testosteronenantant ise adelenin dinlenmesini ve yeniden daha iyi yapilanmasini olusturturdugu görüsü ileri sürülmektedir.

Ikinci sebep: Bu ilacin normal dozlarda Östrojen'e dönüsmedigi görüsüdür. Bunun sporcu veya vücutçuya kazandirdigi avantaj, kullanildiginda adelelerin su toplamiyacak olmasidir. Böylece kaslar daha kuru ve definisyon gözükürken su haplarina da ihtiyaç olmiya-caktir.

Üçüncü sebep: Vücudun kendi hormon üretimini dur-durdurmamasidir. Ayrica, Oxandrolon , basina yag yakici bir ilaç olmasa bile, istahi kestiginden endrekt olarak vücuttaki yag kaybinda rol oynamaktadir.

Yarismacilar ve ilerlemis vücutçular, Oxendrolone ile birlikte, Winstrol, Parabolan, Masteron, Primobolan ve Testosteron Propionat ve her gün 25Mg Oxandrolone, oldukça tutulan bir kür örnegi oldugu iddia edilmektedir. Yukarida belirtildigi gibi, setoidlerin hemen hepsi, vücudun hormon üretimini durdurdugu halde, Oxandrolone, vücudun kendi normal hormon üretimini durdurmamaktadir. Ayrica tansiyonla ilgili komplikasyonlara da yol açmamaktadir.

Oxandrolone'nin normal dozu, erkekler için günde 6 tablet, kadinlar için ise günde 3 tablettir. Ancak iddialilarin, bu dozu %50 civarinda yükseltebilecegi de ileri sürülmektedir.

Oxndrolone, çok az toksitli olmasindan dolayi, sporcular tarafindan çok tutuldugu ve uzun zaman dilimlerinde daha güvenli olarak kullanildigi görüsü hakimdir. Sayet kulanmak, kisi için vazgeçilemiyecek bir durumda ise, gene de az da olsa yan etkileri oldugu, her oral steroid gibi karacigerde tahribat yapabilecegi göz önünde tutularak aylarca devamli ve yüksek dozlarda alinmamali, kullanildiktan sonra ise vücut uzun süre dinlendirilme-lidir. Ayrica mide problemi olanlara yemekten sonra kullanmalari önerilmektedir.

Oxanrolone'nin diger doping ilaçlarina ragmen, zararlarinin daha az olmasi, bu ilacin özendirilmesi ve kullanilabilir oldugu anlamini tasimaz. Bir baska açidan ise, doping testinde yasak ilaçlar arasindadir.

Oxandrolone'nin dünyadaki kullanim alani çok genis ve ranti da o nisbette oldugundan, mafya tarafindan, özellikle dogu bloku ülkelerinin gizli ve yetersiz laboratuarlarinda üretilip, piyasaya sürülen sahteleri de çoktur. Türkiye'de de Eczaneden temin edilemedigi için, sahteligi ve onun getirdigi daha büyük riskler de caydirici bir neden olarak düsünülmelidir. Bu yüzden Avrupa'da fiati 30 Dolar olan bu ilacin karaborsasi ise çok daha pahalidir. Ucuz satilanlarin ise sahteliginden süphe etmek gerekir.


Andriol: (Testosterone Undecanoate)

40Mg'lik kapsüllerde, 60 adetlik siselerde satilmaktadir. Bir diger ismi ise; "Androxon" dur. Panteston, Restandol, Undestor ve çok kullanilan Virigen ticari isimleri altinda, çesitli yerlerde Organon Firmasinin patentiyle üretilmektedir. Bu da bir oral steroiddir. Aromatizesi düsük düzeydedir. Bu sebeple uzun süreli yüksek dozlar alinabilmektedir. Genelde kisa araliklarla 6-7 kapsül kullanilmaktadir. Ancak günde üç kereden 8 saat ara ile de alinmaktadir. Oval sekilli, kirmizi kapsüller içindedir. Bu madde içinde Alpha Alkylayted 17 bulunmiyan nadir steroidlerdendir. Bu sebeple karaciger toksitesi azdir. Çabuk kuvvet ve kilo verir. Azami günlük dozu, kullanimi gün içinde bölünerek alinmak suretiyle 200Mg yi geçmemelidir.


Android.F:

"Halotistin" ile birlikte incelenniistii.


Androstanolone: (Androstanolone)

Andractim, Apeton, Apeton Depot, Gelevit Ticari isimleri altinda, Besins ve Fujisavva Japan sirketleri tarafindan, tablet, gel ve solisyon olarak üretilmektedir. Kuvvet ve kas gelisimine etkilidir. Androjen seviyesini yükseltmesine ragmen su toplatmaz. Ignesinin karaciger toksitesi de düsüktür.


Androtardye:

"Testosterone Enanthate" ile birlikte incelenmistir. Bu ilaç 250 mg'lik tek enjektelik dozlarda satilmaktadir.


Aqueous:

"Testosterone Suspension" ile birlikte incelenmistir.


Bolasterone: (Myagen)

Oral steroid olup, Avrupa'daki Dianabol'ün benzeridir. Yagli sülüsyonu ile birlikte, degisik markalarda üretimi yapilmaktadir.


Bronceterol:

Avrupa versiyonu "Clenbuterol" olup, o kisimda incelenecektir.


Catapres: (Clonidine hydrochloride)

Catanidin, Catapresan, Clonidin, Clonisin, Dixarit, Haemiton, Mirfat, Paracefan ve daha birçok degisik ticari isim altinda Bender, Mylanpharm, Ratiopharm, Merckle ve birçok sirket trafindan üretilmektedir. Kapsül, igne, gözdamlasi, v.s. seklinde degisik versiyonlari vardir. Esasi yüksek tansiyonu düzenliyen bir ilaçtir. Doping açisindan ise, gece aç karnina alinan 0.3mg tabletin growth hormonu yükselttigi ifade edilmektedir. Yan etki olarak uyku, gevseklik, yorgunluk, bitkinlik, agiz kurulugu, bas dönmesi gibi belirtiler göstermektedir. Tansiyon ve kalp atislari düsük olanlarin kullanmasi çok tehlikelidir.


Cheque Drops: (Mibolerone)

lOOmcg 55cc'lik kutulardadir. Esas ismi ise "Upjohn" dur. Disi köpeklerin baslarindaki bir guddeden elde edilen veterinal (hayvansal) bir steroidtir. Son derece toxic, tehlikeli, hayvanlardan bulasici hastalik yayilabilecek, androjenik bir steroidtir. Hatta Anadrol (Anapolan) dan da daha toksitir.

Bütün doping ilaçlari zararli olmasina ragmen, vazgeçemiyenler için belki daha az zararli tercihler düsünülebilirse de, bazilarinin her ne pahasina olursa olsun kesinlikle kulanilmamasmi belirtmekte de yarar vardir. Bu doping de o türden olup Aslaaa kullanilmamalidir. Bazi goril tipli Powerlifters (Çok agir kilolar kaldirici) veya yeni türiyen, agir taslari, gülleleri ve çesitli agirliklari, bir yere tasima veya dizme seklindeki sovlarin göstericilerinin kullandiklari söylenmektedir.


Clembumar:

"Clenbuterol" ile incelenecektir. (Clenasma da aynidir)


Clenbuterol: (Clenbuterol hydrocloride)

Broncodil, Bronceterol, Cesbron, Clenasma, Contrasmina, Monores, Novegam, Prontovent, Spiropent, Ventolase, v.s. gibi isimler altinda, Arzneimittel Werk, Valeas, Chinoin Mexico, Thomae firmalari tarafindan 0.01 mg ve 0.02mg tabletler halinde üretilmektedir. Bunlar oral çesitlernin ismi olup ayrica, surup, damla, igne v.s. seklinde de üretilmektedir. Veterinerlikte ise, Ventipulmin 0.016mg/gr olarak Richter A firmasi tarafindan imal edilmektedir.

Son zamanlarda özellikle vücutçular tarafindan ilgi görmektedir. Senelerce Asthma (astim) hastalan için kesfedilip onlarin yardimina hizmet eden bu ilacin, doping alanina girmesi de tipik bir olay olup çok da üzücüdür. Steroid hormon olmadigi halde, kas gelisimini, yag kaybettirerek temin ettigi ifade edilmektedir. Özellikle Ingiltere'de senelerce elit aletler tarafindan kullanilmistir. Son zamanlarda Amerika'da ve dünyada da ragbet görmektedir.

Anabolik steroidlere, ergogenik yardimci olarak kullanilmaktadir. Winstrol ve Oxandrolone ile birlikte iyi kombine edilebilmektedir. Growth hormonunu çalistirdigi yag yakarak kaslari gelistirdigi gözlenmistir. Bu sekilde kullanildigi zaman. Son derece büyük kuvvet ve adele ölçüsü aldirdigi gözlenmistir. Özellikle, müsabakaya yaklasan günlerde doping ilaçlari kesildigi zaman da kullanilir. Henüz doping testinde tam olarak tanimi ve tesbiti süphelidir. Bu sebeple yarisma öncesi ve son günlere kadar kullanilmaktadir. Yag yakici özelligi olmasi da, yarismaya yakin günlerde kullanim cazibesini arttirmaktadir. Sporcular belirtilen sebeplerden, çok ragbet etmektedirler. Kadin sporcular da bu yüzden çok kullanmaktadir.

Yan etkisinin diger steroid ilaçlara nazaran az oldugu, etkisinin ise onlar kadar kuvvetli oldugu gözlenmektedir. Ancak, uykusuzluk, huzursuzluk, basagrisi, kas spazmlari, parmak titremesi, ates yüksek tansiyon v.s. gibi yan etkiler göstermektedir.

60-120mcgs miktarinda, bir gün içine bölünmüs dozlar halinde alinir. Bu doz iki günde bir olarak 6-12 hafta süreli kullanilmaktadir. Bas agrisi, uykusuzluk ve sinire yol açmaktadir. Genelde 20mcg'lik 100 tabletin fiati 100 Dolar civaridir.


Clomid: (Clomiphene citrate)

50Mg lik tabletler halindedir. Ardomon, Clomifen, Clomivid, Colistilbegyt, Dufine, Dyneric, Gravosan, Indovar, Klomifen, Omifin, Pergotime, Pioner, Serefene, Serpafar, Tokormon v.s. ticari isimleri altinda Med-Hel, Salutas Anfarm, Merck, Med Pharm, Belupo v.s. isimli firmalar ve patentleri altinda çesitli ülkelerde üretilmektedir.

Bu anabolik ve androjenik steroid degildir. Sentetik Estrogen'dir. Çocuk istiyen kadinlar için üretilmis bir ilaçtir. Uzun süreli steroid kullanimindan sonra, erkekteki düsmüs olan Testosterone seviyesini normale getirmek için kullanimi tercih edilir. Çok kisa süreli 50Mg lik günlük tek bir tablet olaak kullanilir. Karaborsada her tabletinin 2$ oldugu ifade edilmektedir.


Cyclofenil:

Neoclym, Rehibin, Sexovid, gibi ticari isimler altinda Schering, Poli Roussel, Serono, Teikiku Zoi Japan firmalari tarafindan 100-200-400 mg tablet olarak üretilmektedir. Bu da anabolik/androjenik steroid degildir. Vücudun kendi testosterone seviyesini ve üretimini dogal yolla arttiran hormonal bir ilaçtir. Dogal olarak kuvvet, ölçü ve enerji arttirimi yapar. Düsük östrojenli olmasina ragmen etkisi büyüktür. Yan etki olaak; beyaz sivilce, arzularinin geçici olarak artmasi, sicaklik hissi, bazi sporcularda ise depresif etki görülmektedir. Karaborsada zor bulundugundan, Meksika doping üreticileri, aluminum foil üzerine "Fertodur Tabletas" yazili etiketler yapistirarak satmaktadirlar. Alti haftadan fazla kullanilmamalidir. Günlük dozu 400-600mg arasindadir.


Crescormon:

Growth Hormone ile açiklanacaktir.


Cytadren: (Aminoglutethimide)

Mamomit, Orime-ten, Rodazol gibi ticari isimler altinda, Ciba, Pliva gibi ilaç sirketleri ve onlarin patenti altinda çesitli ülkelerde 100-250mg tabletlik dozlar halinde üretilmektedir. Bu da anabolik ve androjenik steroid degildir. Vücuttaki kortizonu etkiliyen bir ilaçtir. Bu da Anabolik hormonlari etkileyerek vücudun gelismesine ve kuvvetlenmesine sebep olur. Günlük dozu 2-7 tablettir.


Cytomel: ( Liothyronine sodium)

Cynomel, Cyronine, Linomel, Neo Troimade, T3. Tertroxin, Tiromel, Tironina, v.s. ticari isim altinda, Majör. Smith Kline, Uni-Pharme, Glaxo gibi ilaç firmalari ve patentleriyle çesitli ülkelerde genelde 25mcg lik 100 tabletler halinde üretilmektedir. "Triacana" olarak da kullanilmaktadir.

Troid hastaliklarinda kullanilmak için üretilmistir. Steroid olmayip Thyroid hormon dopingi olarak, yarisma öncesi bazi sporcular tarafindan kullanilmaktadir. Ancak steroidleri de etkiliyerek vücuttaki proteinin daha iyi degerlenmesini saglar. Tiroid bezini de etkiliyerek, karbonhidrat metabolizmasini ve protein lipidini arttirir. Yag eritici özelligi vardir. Kadin sporcular da kullanmaktadir.

Yüksek kalori diyeti yapan dopingçilerin özellikle kullandigi belirtilmektedir. Troid guddesi ile ilgili sentetik türevli bir hormondur. Bazi sporcular, Epedrin ile bazilari ise Clenbuterol ile kullanmaktadir. Kullanildigi siralarda yüksek proteinli besinler alinmalidir. Definisyon görünümlü yagsiz kas yapmak için en etkili ilaçlardan biridir. Yan etki olarak; sinir, ates, titreme, uykusuzluk sikayetleri görülebilir. Günlük dozu 1-2 tablettir. Kaçinilmaz sekilde kullanmak istiyenlere bir arada bir aylik ara verilmesi önerilmektedir. Sahte üretimleri çoktur. Danocrine : (Danazol) Anargil, Danatrol, Danazol, Danol, Danoval, Ladogal, Winobanin v.s. ticari isimler altinda, Medochemie Ltd., Winthrop, Sanopi Winthrop ilaç firmalari ve patentiyle çesitli ülkelerde üretilmektedir. Erkeklerde gögüs büyümesi ve jinekomastiyi önler. Günlük doz 400 mg civarindadir.


Deca-Durabolin: (nandrolone decanoate)

Anaboline, Elpihormo, Extraboline, Hybolin Decenoate, Jebolan, Nandrolone Dec., Nurezan, Retabolil, Retabolin, Turinabol Depot v.s. ticari isimleri altinda, Adelco, Organon, Steris, Chemica, Hauck, Medexport, Jenapharm v.s. firmalari ve onlarin patenti altinda birçok ülkede 25-200 mg/ml arasi dozlarda üretilmektedir. Anabolicum (Bela-Pharm), Norandren 50 (Brovel Mexico) ise veteriner türüdür.

Amerika'da ayni etki maddesinin içeren birçok çesit preparat vardir. Ancak Avrupa'da en taninmis ismi budur. Organon Firmasi 1960 h yillarda, Deca-Durabolin'i enjekteli bir steroid olarak piyasaya sürmüstür. Bunun en çok kullanilanlari ise 50 mg/ml ve 100 mg/ml lik preparatlardir.

Deca-Durabolin'in anabolik etkisi çok güçlüdür. Nitrojen balans kanaliyla, kas hücrelerine tesir eder. Protein kullanimini arttirir. Adele gücü ve gelismeyi en çok etkileyen ilaçlardan biridir. Androjen etkisi ise düsük oldugu ifade edilmektedir.

Testosteron'dakiler kadar olmasa da, gene de su birikmesi görülür. Eklem agrilarindan sikayetçi olan sporcular için en uygun steroid oldugu belirtilmektedir. Çünkü kullanan sporcular üzerinde uzmanlarin yaptigi tetkiklere göre, tendonlari kuvvetlendirdigi tesbit edilmistir. Bilhassa agirlik sporlari yapanlarda, omuz dirsek v.s. tendon agrilarinda düzelme olmus, sporcularin rahat çalistiklari tesbit edilmistir. Tercih edilmesinin bir baska sebebi ise, Kortison isimli salgiyi bloke etmesidir. (Kortison'un hücre yikimi ile ilgisi bulunmaktadir.)

Deca-Durabolin, vücutçular ve kuvvet sporlari yapanlar tarafindan oldukça yaygin kullanim alanina sahip bir doping ilacidir. En çok kullanilan dozun, haftada, toplam 200-600 mg arasinda olabilecegi belirtilmektedir. Bilimsel arastirmalara göre, ise en etkili sonucun, kilogram basina haftada toplam 4 mg olarak kullanimidir. Haftada 200 mg dan az alimlarda, düsük anabolik etki görülmektedir. Haftada 600 mg i geçen dozlar, beklenen anlamdaki pozitif sonuçlari, bu defa negatif sonuçlara dönüstürür. Yani haftada 600 mg den fazla alimin daha fazla etkiyi saglamadigi tesbit edilmistir. Çaylak tabir edilen yenilerin hiçbir zaman kullanmamasi, önlenemiyor ise 200 mg yi geçmemesi öngörülmelidir.

Hacim için Deca Durabolin'in en etkili kullanimi, Dianabol ve Testosteron ile birlikte kombine edilmesidir. Genelde haftada 200-400 mg Dianabol kullanilmaktadir. Bundan daha etkili ve agiri ise haftada 400 mg Deca ile 30 mg DianaboFe ilave olarak, 500 mg Sustanon alinarak olusturulan üçlü kürdür. Deca'mn bir özelligi de, diger steroidler ile iyi kombine olmasidir. Gene bir baska koin-binesi ise; haftada 400 mg Deca günde 50 mg Winstrol, haftada 228 mg Parabolan ve günde 25 mg lik Oxandrolone ile yapilan kürdür.

Deca-Durabolin, uzun süre etkili bir steroid oldugundan, vücutta yüksek dozda su toplanir. Ayrica doping kontrolünde, birakildiktan en uzun süre sonra çikabilen bir ilaç oldugundan, yarismada yakalanma riski fazladir. Vücutta bulunan metabolitler, aylar sonra bile idrarda tesbit edilir. Kullananlarin bazilarinin yapilan doping testlerinde, biraktiktan 12 ay sonra bile bulgu verdigi saptanmistir.

Deca'mn yan etkileri diger cinslerine göre sinirli olmasina ragmen, haftada 400 mg lere ulasildigi zaman androjenik etkilere rastlanir. Bundan baska, en sik görülen zararli etkileri tansiyon ve burun kanamasidir.

Bundan baska, akne, bas agirisi, asiri cinsel istek v.s. de görülmektedir. Yüksek doz ve uzun süreli alimlarda "Spermatogenese" nin azalmasina yol açar. Buna ragmen karacigeri digerleri kadar çok etkilememektedir. Kadinlar haftada 100 mg yi geçmemek üzere kullandiklari taktirde, büyük problemler gözlenmemistir. Bu dozu astiklari taktirde ise, androjenik etkiler artmaktadir. Ses boguklasir, vücutta killanma baslar, akne, bilido büyümesi v.s. etkiler görülür. Kadinlar için en az zararli kullanimi, Oxandrolone, Winstrol veya Primabolan tabletlerde az dozlarda kombine edilmis sekilleridir.

Taklit olmayan hakiki Deca'mn üç ampullük piyasa fiati genelde 30 S, Almanya'da 87 DM'dir. Karaborsadaki Hollanda ve Yunan Deca'sinm fiati ise (200mg/2inl) ampul basina 35 DM civarindadir. "Deca-Ject" ise, Deca'mn Meksika yapimidir. Ayrica pahali bir ilaç oldugundan ve sporcular tarafindan çok kullanildigindan sahtelerinin de karaborsada satildigi bilinmektedir

Steroid tanıtımları bölüm 2
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 Delatestril:

Testosterone Enanthate ile birlikte açiklanacaktir.

D nil:

lOOmg/cc ampuldür. Igne steroidtir. Yüksek androjen içerir. Buna ragmen diger benzerlerine göre fazla su toplatmadigi gibi, karacigere de onlar kadar fazla toxic etkisi yoktur.
Kaslari definisyon göstermek için kullanilir. Kullanilan dozu 3-4 günde bir 100 mg dir.

Dianabol: (Methandrostenolone/methandienone)

Genelde 5mg lik tabletler olarak 100 adetlik kutularda satilan, çok etkili bir oral steroidtir.
Anabol, Anabolin, Bionabol, Dialone, Encephan, Metenabol, Nerebol, Stenolon, Trinergic, Naposim ticari isimleri altinda, L.R Standart Lbs. Leiras, Pharmacia Co. Dupnitza BG, Ciba GB, Polfa PL., Leciva CZ, patentleriyle muhtelif ülkelerde üretilmektedir. Anabolikum 2.5 % (Meca G) ve Metandiabol (Quirnper Mexico) veteriner türleridir.

Ilk orijinali 1956 da Dr. John Ziegler ve.'Ciba Labaratuarlarinda üretilmistir. Amerikali sporcularin kullandigi ilk steroidlerdendir. Meksika ve Panama'da injectable olarak da üretilmistir. Kaçak, karaborsa ve sahte türleri de vardir.

Dianabol'ün (17-alpha-methyl-17 beta-hydroxil-androsta- l .4 dien-3on) protein sentezi üzerine güçlü bir etkisi vardir. Kalsiyum-bilançosu üzerinde de yogun bir tesiri vardir. Tipta, genel metabolizmayi güçlendirici ve protein yapimini gerektirecek birçok hastalikta, tedavi veya destek amaciyla kullanilmaktadir. 1960 dan sonra birçok ülkeye yayilarak, yillar içinde, spor branslarinin her dali için en sik ve çok kullanilan anabolizan olmustur.

Bu sebepten suistimalleri önlemek ve sporcularla halkin sagligini korumak amaciyla, Amerika'da piyasadan kaldirilmistir. Avrupa'da ise bazi ülkelerde, degisik isimler altinda piyasaya sürülmektedir.

Kimyasal yapisi bakimindan bu ilaç 17-Alpha-Methyl Testosteron'a çok benzer. Bu yüzden kullananlara çok yüksek kuvvet ve hacim kazandirma özelligine sahiptir. Kisacasi Dianabol bu açidan çok çabuk etkili bir hacim steroididir. Ilk 6 hafta içinde, haftada alman 1-2 kilo gayet normaldir. Buna ragmen müsabaka dönemine yakin zamanlar için pek de iyi bir ilaç degildir. Yogun su depoladigindan, Nolvadex ve Proviron gibi ilaçlarla, bu etkisini ortadan kaldirma yoluna gidilir. Ancak diger benzerlerinden bir farki, doping testinde 15 gün evvel birakildigi takdirde, genelde testlerde bulgu verilmediginden, yukaridaki ilaçlarla birlikte, bu özelligi dolayisiyle, yarismaya yakin günlere kadar kullanan, birçok sporcu vardir.

Kullanim açisindan, günde 15-30Mg arasinda oral yolla hapi veya haftada 50-100Mg arasinda igne olarak alinmaktadir. Halter, güres, vücut ve benzeri kuvvet sporu yapanlarin degisik dozlar kullandigi tesbit edilmistir. Imal eden firmanin prospektüsünde "Vücut agirligi ile kullanilan tablet sayisi arasinda bir bag bulunmamaktadir. Günde en fazla 50 Mg, yi geçmenin beklenen neticiye hiçbir katkisi yoktur" diye yazilmaktadir. Bu da 15-40Mg arasi doz civarinda kullanilmasina yol açmistir.

Azami 8-10 hafta içinde beklenen amaç dogrultusunda, neticeler elde edildigi gözlenmistir. Uzman dopingçiler, 8 hafta sonunda ilacin etkisi azalmaya baslayacagindan, Dianabol kürüne devam etmek istiyenlere, dozu arttirmamalarini, bunun yerine enjekteli bir steroidi eklemelerini veya Dianabol'ü birakip diger bir steroide geçis yapmalarini tavsiye etmektedirler. Örnek verilirse; Deca-Durabolin haftada 200Mg veya Primabolan haftada 200 mg olarak kullanilmaktadir. Testosteronu bu safhada fazla vermemektedirler. Daha sonraya kaydirmaktadirlar. Daniel Duchaine'nin kitabinda: "Deca ve Dianabol ile adele yapamayip netice alamiyanlarin bu isi birakmalari" önerilmektedir.

Yukarida da belirtildigi gibi, 100 kilonun üzerindekiler dahi günde 40-50 mg den fazla kullanmamalidir. Çünkü, daha fazla alimin "ayni Anapolon'daki gibi" neticeyi degistirmedigi gibi, zarar riski de bos yere artar. Yani 15 tablet, en fazla kullanilacak 8 tabletten daha etkili degildir.

Çok iddiali profesyonel çalismacilardan kuvvet istiyenler, Dianabol'ü Oxandrolone veya Winstro1 tablet ile kombine etmektedirler.

Kuvvet ve ölçü karisimi için ise, Sustanon veya Testoviron Depot haftada 250 mg olarak kullanilmaktadir. Deca-Durabolin de haftada 200 mg olarak kullanilmakta, kiminin bundan daha etkili sonuç aldigi bildirilmektedir. Müsabaka döneminde su tutarak Östrojen'i etkilediginden pek ragbet edilmemesi ifade edilmektedir. Çünkü bu sonuç yag yakmayi zorlastirir. Böyle bir problemi olmiyanlann, Nolvadex veya Proviron'a müracaat ederek, müsabaka steroidlerini; yani Parabolan, Winstrol Depot, Masteron, Oxandrolone'yi tercih ettikleri belirtilmektedir.

Dianabol'ün ancak 3-5 saatlik etkisi oldugundan, günde en az 2-3 kereye bölünerek alinmaktadir. Bilimsel arastirmalar göstermistir ki, antrenman günlerinde bu etki, dinlenme günlerine oranla, daha da kisalir. Bu nedenle, en etkili alim günde 3 defadir. Ilaç birakildiktan 3 gün sonra, ilacin kanda etki maddesi olan "Methandrostenolone" den eser kalmaz. Bu da tabletlerin etkisinin bittigi almanina gelmektedir. Fakat idrarda, bu madde kandakinden daha uzun süreli kalacagindan, doping kontrolüne gireceklerin risk ve metabolizma durumuna göre, testen 10-15 gün önce ilaci kesmeleri gerekmektedir.

Günlük 10 mg alimlarda dahi vücudun Testosteron konsantresi 5 kat azalir.

Dianabol'ün sporcularin büyük bir çogunlugunda etkili olmasinin sebebi; Endojen-Kortison üretimini %50-70 arasi azaltmasidir.

Uzmanlar bayan sporcularin bu ilaçtan uzak durmasini önermektedirler.

Zira androjen etkilerinin, kadinlarda erkeklik belirtilerine yol açtigi saptanmistir. Asiri kullanma aliskanligi gösteren bayanlarda bu çok belirgin olmaktadir. Adeta erkek gibi killanarak onlar gibi görünüm kazanirlar. Buna ragmen, birçok kuvvet bransindaki kadin sporcularin, bu zararlarina ragmen kullanip, günde 10-20 mg arasi dozla, olaganüstü etkiler kazandigi bilinmektedir. Bu yan etkilerden çekinmeden kullanan bayan sporcular, günde 2-4 arasi tablet ile 4-6 hafta arasinda kürler yaparak yeterli gelisme ve kuvvet arttirimina sahip olmaktadir. Bayanlarda biraz daha etkili doz ve süre, gelisim ve kuvveti arttirsa bile, androjen etki, disi organizmeyi allak bullak ederek, erkeklesmeye daha çok sürükler.

Kullandirici uzmanlar dahi; "Disiligine önem veren hiçbir kadinin, günde 10 mg Dianabol ve 50-100 mg Deca-Durabolin'i 4-6 haftadan daha uzun süre kullanmalarini" kesinlikle tavsiye etmemektedirler.

Dianabol'ün yan etkileri: Yukarida belirtildigi gibi, bazi ilaçlarin sporcularda fazla kullanilmasi sebebiyle, sirasi geldiginde o ilaçla ilgili açiklama daha uzun tutulmustur. Dianabol'ün bir yigin potansiyel yan etkisine karsi, günlük 20 mg ve daha az alinmasi, gene mevcut olan zararin azaltilmasi seklinde düsünülebilir. 17 Alpha-Alkaliti oldugunda, karaciger üzerine büyük bir yük teskil eder. Yüksek doz ve uzun süreli alimlarda, karacigere toksit 'zehir birikimi" etkisi yapar. Günlük alinacak 10 mg dozlarinda bile, karaciger degerlerinin yükseldigi gözlenmistir. Ancak birakildiktan bir süre sonra bu degerler normale döner. Su depolanmasi ile vücut agirligini arttirdigi için, kan basinci (tansiyon) ve nabiz atiminda artis görülün Bu da bazen, Catapresan isimli tansiyon ilacini kullanmayi gerektirir. Bazi sporcularda; yüz, ense, gögüs sirt ve omuzlarda sivilce yapar. "Gynakomastie-gögüs ucu sertlesmesi ve uzayip büyümesi" ortaya çikarir. Bu taktirde Nolvadex ve Proviron alinmasi gerekir. Arastirmalar, günde 20 mg lik dozlar alinmasi halinde bile, l O günden sonra, vücudun kendi ürettigi Testosteron seviyesini % 30-40 nisbetinde azalttigini göstermistir. Diger bir dezavantaji ise, birakildiktan sonra hacim ve kuvvetteki ani düsüstür. Özellikle günde 40 mg yi geçen dozlarin kulaniminda agresiflik "saldirganlik ve dengesiz davranislar" gözlenir.

Bütün bu yan etkilerine ragmen, bugün sporcular arasinda, doping alaninda en fazla kullanilan ilaçlardan biridir. Bu yüzden de sahteleri çoktur. Önce ilacin prospektüsünde ana etki maddesini "Methandrostenolon-Metandienon" kontrol etmek gerekir. O madde yazili olsa bile, sahte ve kaçak olanlarin baska bir madde veya bazi Dogu ülkelerinde imal edilen türevlerinin gerçek Dianabol'den daha zararli oldugunu dikkatten uzak tutmamak icap eder.

Dinatrofon: (Estradiol Propionate, Nadrolone Undecanoate, Progesterone Heptanoate)

Ispanyol yapimi bir steroidtir. Menapozdaki kadinlarin geriatrisinde kullanilir. Vücutçu ve diger sporcularin pek az tercih ettigi bir steroidtir.

Drive: (Boldenone Undecylenate 25 mg Methandriol Dipropionate 30 mg.)

Avustralya'da veteriner steroidi olarak hazirlanmis olup maksimum düzeyde anabolik, minumum düzeyde androjenik bir ilaçtir.

Drolban:

Permastril'in bir baska versiyonu olup, o bölümde açiklanacaktir.

Durabolin: (Nandrolone Phenlypropianate)

Activin, Anabolin, Fenebolin, Nandrobolic, Nerebolil, Turinabol ticari isimleri altinda, Alto U.S., Organon, Forest, Leciva, Jenapharm firmalari ve patentleri altinda dünyanin çesitli ülkelerinde üretilmektedir. 10-25 mg/li ve 50 mg/cc, 2cc vial olarak piyasadadir. Veteriner türleri de vardir.

Çabuk etki gösteren bir steroidtir. Diger steroidlerle kombine edilebilir. Etkili bir kuvvet ve gelisme saglar. Erkekler tarafindan tolerasyonu iyidir. Bu yüzden erkek-ledeki yan etkileri daha azdir. Haftalik dozu 200-400 mg civaridir. Çok asiri toksitesi yoktur. Bu yüzden karacigere fazla zarari olmaz. Kadinlarda ses boguklugu, sivilce, libido gelismesi, yapar. Çabuk etkisine ragmen birakildiginda da çok çabuk düsüse girilir. Karaborsasi ve sahteleri çoktur.

Dyazide: (50 mg of Triamterene, 25 mg of hydro-chorothiazide)

Bu ilaç su artirici bir doping türüdür. Yüksek tansiyon içinde kullanilir. Her su atici ilaçta oldugu gibi, bu ilaçlar, asiri su atilmasina neden olarak vücudun elektroliz dengesini bozarak, kramp ve bas dönmelerine sebep olabilir. Bu taktirde ilk planda bol su içip potassium almak ve doktora müracaat etmek gereklidir. Doktorlarin vücudunda su birikip hasta olanlarin atmasi için verdikleri bu ilaçlar, sporcular tarafindan sik sik ve yüksek dozlarda kullanilirsa, ölüme bile yol açar. Ayrica, Sporcu definisyon görünümlü kas yapmak isterken, deri alti ani su tutumalari yaparak amaci tersine çevirir.

Dynabolon: (Nandrolone Undecanoate)

80.5 miligramlik ignelerden olusmaktadir. Fransiz yapimi anabolik steroidtir. Deca-Durabolin'e benzerse de, ondan biraz daha androj eniktir. Çok büyük kuvvetlendirici, ve gelistirci etkiye sahiptir. Normal dozu, haftada 2-4 ccs dir. Italya ve Fransa'da, Deca-Durabolin'e ucuzlugu bakimindan tercih edilmektedir. Amerika'da ise karaborsada satilmakta ve bir ignesinin fiati yaklasik 20 dolara gelmektedir.

Dymetadrine 25:

Efedrin ve kafein karisimi bir preparattir. Yag yikici ve ani enerji temini için kullanilmaktadir. Basagrisi ve uykusuzluk yapar ve kalbi fazla çalistirir. 100 tabletlik kutularda satilmaktadir.

Ephedrine: (Ephedrine hydrochloride)

Ceepa, Efedrin, Perspiran, Quadrinal, Theodrine v.s. ticari isimler altinda, Geneva U.S., Central U.S., Merania, Polfa PL, Standex U.S., Rugby, Artesan v.s. firmalari tarafindan ve patentleriyle dünyanin birçok ülkesinde üretilmektedir. Genelde 20-25 mg tabletler halindedir. Ayrica igne, damla, sprey, surup ve toz halinde de üretilmektedir. Tedavi amaçli olarak gögüs hastaliklari, nefes darligi, astim ve tedavisinde kullanilmaktadir. Bu yüzden hor-manal bir steroid bilesimi degildir. Yag yakici özelligi dolayisiyle dopingçiler tarafindan da çok kullanilmaktadir. Vücut isisini arttirarak fazla kalori yakimim hizlandirir. Kafein ve aspirinle birlikte kullanimi etkisini bir kat daha arttirir. Genelde 25 mg Epedrine, 200 mg kafein ve 300 mg aspirinin ayni gün içindeki doz kombinasyonu ideal bir yag yakici rolü oynamaktadir. Yag yakici özelligi dolayisiyle, özellikle vücutçular, yagsiz ve hatli kas görünümü için yarismaya yakin devrelerde kullanmaktadir.

Çalismadan bir saat evvel alindigi taktirde, % 5-10 arasinda enerji ve kuvvet arttinmi da saglamaktadir. Ancak bazi sporcularda ve fazla alimini halinde; kalp atislari ve vücut isisi artar, uykusuzluk yapar, eller titrer, bas agrisi, bas dönmesi, tansiyon ve istahsizliga neden olur.

Equiposie: Equibold (boldenone undecylenate)

25 mg/ml, 50 cc veya 10 cc vials. Boldebal-H, Equipoise, Ganabol., Pace, Sybolin, Venebol ticari isimleri altinda, Illium Troy Lab., Squibb, Ciba-Geigy firmalari tarafindan ve onlarin patentleriyle dünyanin çesitli ülkelerinde üretilmektedir.

Bu da veterian (hayvansal) bir steroidtir. Özellikle atlar ve köpekler üzerinde kullanilmaktadir. Sporcularin kullanmasi sakincalidir. Yüksek anabolik ve düsük andro-jenik etki yapar, büyük bir gelisme ve kuvvet artisi saglar. Tam bir steroid olmadigi halde, nitrojen balansi kanaliyla, protein metabolizmasini etkiliyerek, kas hücrelerinin artmasini, kuvvet ve hacimin gelismesini temin eder. Winstrol Depot ile birlikte korkunç bir gelisme, kuvvet artisi ve definisyon sagladigi ifade edilmektedir. Haftada 3-6ccs kullanilmaktadir. Çok gözü kara olanlar, günde 50 mg kullanmaktadir. Erkekler tarafindan daha iyi tolore edilmektedir. Kadinlar açisindan ise haftada 50-100 mg az su birikmesiyle iyi bir gelisme temin etmektedir. Bazi kadinlarda ve yüksek dozlarda, ses boguklugu, sivilce, vücutta su birikmesi, bilido gelismesi, vücutta ve yüzde killarin çikmasina sebep olur. Baska karisimlar ile de kullanildigi gibi bu ilacin da çesitli verisyonlari yapilmaktadir. Karaborsa fiati oldukça yüksek olup 100 Dolar civarindadir.

Esiclene: (Formebolone)

60'lik kutularda, 2 cc lik ampuller halinde LPB laboratuarlarinda üretilmekte olup, degisik bir etki alanina sahiptir. Hubernol olarak da üretilmektedir. Steroid degildir. Birçok sporcu ve özellikle Italyan vücutçularin kullandigi ifade edilmektedir. Sporcular tarafindan ignesi tercih edilmektedir. Adeleye lokal injection olarak tatbik edilir, yavas yavas o bölgenin sismesini ve gelismesini saglar. Kas geçici olarak sertleserek büyür.

Örnegin; küçük adele grubu olan biceps (pazi) calves (bacak kalfi) mide v.s. gibi gruplarin direkt üzerine lokal olarak igne yapilir. Özellikle 20-30 saat müddetle adeleye definisyon (hatli) bir görüntü ve irilik kazandirir. Bu doping adeleye diret olarak 25 uçlu özel igne ile de enjekte edilmektedir. Bu ilaç, ilerlemis ve iddiali yarismacilar tarafindan, müsabakaya 7 gün evvelinden baslanarak günde 2 mi kullanilir. Kol ve kalf kaslarinda özellikle daha etkili sonuç verdigi söylenmektedir. Müsabaka ve sovlar için çok tutulan bir ilaçtir. Bayan sporcular da özellikle bicepslerinde (pazilarinda) bunu çok kullanmaktadirlar. Büyük bir yan etkisi yoktur. Karaborsada gerçeginin bulunmasi zordur ve pahalidir. Her ingesinin yaklasik fiati 8 Dolar civarindadir.

Estandron:
(Testosterone propionate 20 mg,
Testosterone phenylpropionate 40 mg,
Testosteronisocaproate 40 mg,
Estradiol phenylpropionate 4 mg,
Estradiol benzoate l mg)


Igne olarak üretilen bu steroid, üç degisik testosteron türeviyle, az miktarda estradiol ve kadin hormonunun karisimindan üretilmis bir ilaç türüdür. Bu yüzden testosteron seviyesini dengede tutar. Çok çabuk gelisme ve küvet saglar. Vücuttaki glikojen seviyesi yükselterek, kas hücrelerine daha fazla etki temin eder.

Ilaç özellikle menapozdaki kadinlarin tedavisi için üretilmistir. Kadinlarda Osteoprosis'e iyi gelmekte, kalsiyum seviyesini yükseltmekte ve üel faaliyeti düzenlemektedir. Bu açidan kadin sporcular tarafindan daha rahat kullanilir ve iyi bir gelisme saglar. Erkeklerde ise, akne, saç dökülmesi, jinokomasti ve prostat problemlerine sebep olmaktadir. Haftada 3-5 mi dozda kullanilmaktadir. Deca, Primabolan, Winstorl ile iyi kombine edilebilmektedir.

Estandrom: (Testosterone Propionate 20 mg. Testosterone Phenyl Propionate, Isoca proate 40 mg.)

Ispanyol yapimi olup Sustanon'a çok benzer. Kas ve kuvvet gelisimini saglar. Haftalik dozu 200-300 mg dir.

Femedrole:

Halen Ingiltere'de Crown Laboratuari tarafindan üretilmektedir. Özellikle fazla androjen ihtiva etmediginden kadinlar tarafindan daha çok tercih edilip kullanilan bir steroid türüdür.
Fherbolico: (Nandrolone Ciclohexilpropionate)

50 mg lik üç ampuldür Ispanyol steroididir. Durabolin'e benzer. Dozaj olarak haftada 100-200 mg kullanilir.

Finajet: (Finaject Trenbolone Acetate)

30 mg/ml veya 50 cc vial. Avrupa'da veterian steroid olarak kullanilmaktadir. Yüksek androjenik etkisi vardir. Büyük ölçüde yan etkileri vardir. Fazla doz, karacigerde toxic etki ve böbreklerde de tahribat yapar. Idrarda koyu bir renk verir. Ilk kullanimlarda kesinlikle fazla doz alinmamali ve gelismeler kontrol edilmelidir. Basagrisi, jinekomastia, yüksek tansiyon, deride yagli sivilceler, agresiflik yapar. Beyni ve karakteri ters yönde etkiliyerek kullananda saldirganlik hissi yaratir. Kullanimi gün asiridir. Kuvvette çok arttirim yapmasina ragmen, su tutmadigindan fazla kilo alimi için tercih edilmez. Fakat definisyon, sert görünümlü yagsiz bir adele gelisimi saglar. Winstrol Depot, Dianabol ve testosteron türleriyle iyi kombine olmaktadir. Kadinlar için ise yüksek dereceli anrojendir. Allcrjik reaksiyonlar gösterebilir. Ignesi sancili olup, deride yanma, kasinma ve kizariklik yapmaktadir. Gün asiri yarim veya l cc olarak kullanilmaktadir.

Gaba: (Gamma Amino Butyric Acid)

Gelismek istiyenler, bilhassa vücutçular tarafindan çok kullanilan Growth Hormonu (büyüme, hormonu) gelistirici ve dönüstürücü bir preparattir. Beyindeki "Pituitory" guddesini faaliyete geçirir. 12 dakikada GH seviyesi artmaya baslar ve 90 dakikada en yük eviyeye çikar. Oral olarak alman günlük 5 gram doz, plazmadaki Growth hormon seviyesini arttirmaktadir. Özellikle Isveç'li sporcularin çok ragbet ettigi ifade edilmektedir. Clenbuterol ile kullanilirsa çalisma gücü fiziki kuvvet ve gelismeyi arttirmaktadir, l -2 graminin uyku verdigi söylenmekle beraber; fazlasinin da erken uyanmaya yol açtigi görülmüstür.

Genabol:

Oral steroid olup, ayrica mülti vitamin, mineral gibi karisimlari olan bir Meksika ilacidir. Steroid olarak da 2.5 mg oxsymentholone (Anadrol) ihtiva eder.

Genotonorm:

Growth hormonun Ispanyol yapimi sentetik versiyonudur. Kabi Parmacia tarafindan 4 LU ve 12 LU luk igneler olarak üretilmektedir. 16 LU olarak da imal edilmeye baslanmistir. Bu ilacin özelliklerine de Growth hormon bahsinde genel olarak deginilecektir.

Genotropin:

4 IU ve 16 IU luk igneler halinde Kabi Pharmacia AB, Isveç firmasi tarafindan üretilen bir büyüme hormonu ilacidir. Bu ilaç büyüme hormonu ana-maddesi somatropin, insan büyüme hormonu ile birlikte DNA teknolojisiyle kombine edilerek üretilmistir. Zerkedilen igne; yaklasik olarak % 80 nisbetinde vücutta absorbe olmakta ve yaklasik bes saatte kandaki en yüksek plazma seviyesine ulasmaktadir. Kilo basina 0.5-0.7 iÜ/kg olarak hesaplanarak, haftada 15-20 IU 6-7 sefere bölünerek kullanilmaktadir.

Saklama kosullan 2-8 derece arasindadir. Toz bölümü, sivida eritilirken çalkalanmamalidir. 25 derecenin üstünde bekletilmemeli ve donmus olarak da kullanilmamalidir. Hazirlanmis sülüsyon buzdolabinda 2-8 derecede 24 saat, koruyucu ile birlikte ise üç haftadan fazla bekletilmemelidir. Üretici firma spor alaninda kullanilmamasini ikaz etmesine ragmen, büyük ölçüde kullanilmaktadir.

GBH: (Gamma hydroxy butyrate)

Gaba gibi, büyüme hormonu seviyesini yükselten bir preparattir. 90 dakikada, plazmada en yük eviyesini bulmaktadir. Çesitli ülkelerde, birçok degisik üretimi vardir. Birçok hastaligin tedavisinde yardimci etki olarak da kulanilmaktadir. Örnegin; uykusuzluk, gerginlik, alkol ve uyusturucu aliskanliklarinda, tasikardi, seküel, psikolojik gerginlik ve birçok sorunlarda kullanilmaktadir. Sporcular bu preparati çok çesitli amaçlarla kullanmaktadirlar. Bazilari anaboliklerle yardimci olarak kombine ederler. Kimi uyku ve degisik sorunlar için kullanir. Bu ilaç beyindeki Dopamine seviyesini yükseltir. Günlük kullanim dozu, toz halinde bir çay kasigi ilaç suyla karistirilip, uykudan önce alinir.

Grorm:

Bu da Growth hormonun sentetik versiyonudur. Ispanya, Isviçre ve Almanya'da satilip kullanilmaktadir. Growth hormon konusunda daha etrafli incelenecektir

 

Steroid tanıtımları bölüm 3

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 


Growth Hormon:

Etki maddesi Somatropin'dir. Bugün Amerika ve Avrupa'da en çok tutulan ilaçlardan biridir.

Corpormon, Genotr, Genetonorm, Genetropin, Humatrope, Norditropin, Saizen; Somatonorm v.s. ticari isimleri altinda, Nikken Japan, Kabi pharmacia, Lilly U.S., Novo, Biomed PL, Serono ve Ferring gibi firmalarin patentleri altinda dünyanin çesitli ülkelerinde üretilmektedir.

Daniel Duchaine'nin (Undergraund Steroid Handbook 1982) kitabinda belirttigi gibi, sporcu tabiriyle: "Üff.
Ne ilaç ama. Sürekli bir adele gelisimi için en iyisi. Kötü bir alt yapida bile herkeste gelisme sagliya-bilen tek ilaç. Bir sporcunun basina gelebilecek en iyi gerçek. Tüm yan etkilerine ragmen onu seviyoruz" Yazarin karaborsa yeralti steroidleri el kitabinda belirtigi bu ifade esnasinda çok aci bir gerçegi yani, vakia'yi yansitmaktadir. Sporcu gözü karardimi zarari düsünmeden etkisine kapilmaktadir.

Bugün hala diger doping maddelerine nazaran esrarini korumaya devam eden bir ilaçtir. Kimileri onu en kisa zamanda kuvvet ve adele gelisimini saglayan bir ilaç olarak görmekte. Bu yüzden de sporcular arasinda büyük bir kullanim oranina sahip olmaktadir. Kimileri cücelik durumundaki çocuklara gelismesini sagladigi için faydali oldugunu iddia ediyor.
Kimilerine göre ise: Growth hormon yetiskinlerde en kötü kemik deformasyonlarma yol açtigini (alt çene ve kemik yumusak dokularinin büyümesi v.s. gibi) zararli gelismeler yaptigimdüsünüyor. Hatta rivayete göre ünlü sporcu ve artist Arnold'un bunlari kullanmasindan dolayi yüzündeki kemiklerin deformasyona ugrayip sivrildigini ve bunlari ameliyatla düzelttigini söylüyorlar.

Diger bir sorun ise hangi Growth'un kisiye göre hangi dozlarda alinmasinin icap ettiginin saptanmasi. Insancil formunu mu? sentetik versiyonunu mu? yoska gen-teknik olarak üretilenlerini mi? Hangisini kullanacaklarini bilemiyorlar. Bu konu hala o denli kariskiktir ki, tip biliminde dahi hala kesinlikle içinden çikilamaniistir.

Growth'u daha iyi anlayabilmek için bazi bilgiler edinmemiz gerekiyor.

Growth hormonu 191 aminoasitten olusan bir polipetit hormonudur. Insanda hipofiz hormonundan salgilanir. Ancak, bu bazi kosullarda salgilanmaktadir. Bu kosullar; antrenman, uyku, stres, düsük kan sekeri v.s. gibi etkenlerdir. Burada bilinmesi gereken en önemli nokta Growth'un kendisinin vücuda direkt olarak etkide bulunmadigi, ancak karcigeri bazi maddeleri üretmesi için kamciladigidir. Salgiladigi kosullar açisindan, uyku esnasinda en etkili oldugu tezi agir basmaktadir. Karacigerin kamçilanmasi açisindan insülin benzerleri, büyüme faktörleri ve somatomediler v.s. gibi salgilarin ne sekilde ve ne miktarda etkilendigidir. Burada asil problem, karacigerin bu maddeleri ancak belirli sinirlarda üretebildigidir. Yani Growth enjekte edildigind basina etkili olmadigi ancak büyüme ve gelisme ile ilgili madelerin üretimini kamçiladigi bilinmektedir.

1980'li yillarin ortalarina kadar Growth ancak insan cesetlerinin hipofizlerinden çikarilabiliyordu. Yani insan hormonlari bu sekilde elde "ediliyordu. Fakat 1985'te bu hormonun "Jakob-Creutzfeld" hastaligi ile baglantisi bulundu. Bu hastalik beyinde olusuyor ve ölüme neden oluyordu. Sonuçta bu formülden vaz geçildi ve bundan elde edilen ilaçlar pisayadan kaldirildi. Ancak bilim uzun ugrasilarla sentetik Growth üretmeyi basardi. Bunun da çesitli verisonlari üretildi. Bunlarin bir kismi gen-teknik olarak ya Escherichia Coli (E Coli) ya da tranformatik olan fare hücresinden elde edildi.

Bu STH preparatlarin efor arttirici degisik etkisi vardir. STH (Somotrop Hormonu) un güçlü bir anabolik etkisi vardir. Yani büyük bir protein sentezi gerçeklestirmektedir. Bundan da; a) Adele hücrelerini büyütmekte, b) Adele hücrelerini arttirmaktadir. Buradaki en önemli husus ise, adele hücrelerinin artmasidir. Çünkü steroidler bunu tam anlami ile gerçeklestirmemektedir. STH bu sebeple en güçlü anabolik hormondur.

STH'nin diger bir özelligi ise; yag yakmasidir. Vücuttaki mevcut yagi enerjiye çevirir. Bu da sporcunun yaglanmadan, daha fazla kalori almasi dernektir. Spor açisindan ikinci planda kalan özelligi ise, kemikleri, eklem ve baglari güçlendirmesidir. Bu da kuvvetin daha artmasina neden olur.

Bu durumda akla söyle bir soru gelebilmektedir: "Sorun nedir?" Çünkü hala bazilari STH'nin sporcular için uygun olmadigini söylemektedirler. STH kullanipta netice alamiyan sagligini ve parasini yok yere ziyan eden yiginla sporcu bulundugu da iddia edilmektedir.

Ancak bunun da birçok sebebi vardir.

a) Ya STH sporcu tarafindan düzenli dozlarinda belirli sürelerde kullanilmamistir. Zira ilaç çok pahali oldugundan dozlarin tümünü finanse edemedigi için, belki o kadarinin da bir faydasi olur düsüncesiyle bir miktar kullanmakta, bu da yeterli etki göstermemektedir.

b) Bu nedenle STH tek basina degil steroidler, troid hormonlari ve insülin ile beraber etkilidir. Burada dikkat edilecek husus, maksimum etkiyi alabilmek için 3 hormonun ayni anda alinmasinin gerektigidir. Bunlar STH, Insülin ve L-T3 troid hormonu (Cytomel) dir. Ancak o zaman, karaciger yeterli miktarda, somatomet ve insülin benzeri Growth hormonlarini üretip serbest birakabilmektedir. Bu anabolik etki, eger anti-katabol etkili ilaçlar eklenirse daha da kuvvetlenmetedir. Bunlar da steroidler ve hatta clenbuterol'dür. Iste prpfesyonel sporcularin hem çok ölçülü ve hem de çok definisyonlu (hatli) olmalarinin en önemli sirrini anlamak mümkündür.

Birçok sporcu STH'yi müsabaka döneminde, yani kalori miktarinin az oldugu diyette kullanmaktadir. Vücut bu sefer, insülin ve troid hormonunu az miktarda salgilar. Bu da STH'nm tam etkili olabilmesi için iyi bir ortam olusturmaktadir.

Clenbuterol'ü STH ile birlikte alanlar unutmamalidir lar ki Clebuterol ve (Ephedrin gibi) buna benzer maddeler vücudun kendi insulin ve L-T3 üretimini frenlemektedir. Bunlar çok karmasik tibbi hesap ve bilgileri gerektirmektedir. Bir yerden biri yapilirken diger yerden digeri baska sekilde etkilenmektedir.

c) STH ancak karaborsada mevcut oldugundan, alici gerçek ile sahteyi ayirt edememektedir. Birçok yerde örnegin HCG'yi (pregnil) etiket degistirerek önüne STH olarak yeni etiket koyduklarindan farki anhyabilmek mümkün degildir. Çünki her ikisi de kuru toz seklindedir. Bu olay sadece acemilerin basina da gelmemektedir. Ayni kitabin yazari Dünyaca ünlü rekortmen atlet Ben Jhonson'un durumu ibretle misal göstermektedir. Ben Johnson bilindigi gibi Olimpiyatlarda dopingli çiktigi için derecesi elinden alindi ve Olimpiyatlardan ihraç edildi. Ayrica kendisine ceza da verildi. Bu testlerde kendisi 5 günde 3 ayri kontroldan geçirildi ve testosteron degerinin yüksek oldugu tesbit edildi. Böylece Ben Johnson sadece kendi aptalliginin degil, doping alaninda çok geçerli olan sahtekarliklarin da kurbani oldu. Kuzey Amerika karaborsasindaki HGH ve STH'lerin % 4'nin sahte oldugu anlasilmistir. (Spiegel Nr. 11, 1993.) Hiçbir yerde sahte STH ile yapilan vurgun bu denli fazla degildir.

d) Çok nadir durumlarda, vücut STH'a anti (ters) etki yapar.

Bu bahisteki en zor konu olan, dozaja geçmeden önce su soru üzerinde durmakta yarar vardir. "Acaba kimler Growth kullaniyorlar??" Bir yigin sporcunun kullandigim ispatliyan su yaziyi örnek gösterebiliriz: "Charlie Francis (Ben Johnson'un Kanadali antrenörü) sporcusunu ve birçok atleti 1983'te, STH ile hazirladigini anlatiyor. Vücutçu Strydom ise, hem bütün profesyonel vücutçularin Protropin'i kullandigini söylüyor ve ekliyor: IFBB'nin 1990'da profesyoneller arasinda doping kontrollerini uygulamasinin hiçbir anlami yoktu. Ta ki Growth testi yapilana kadar. (Anabolic Reference Update Juni. 1989 Nr.ll.)" Bir baska süper star sporcu da son WBF müsabakalarina hazirlandiginda günde 12 I.E Growth aldigini belirtmistir. Growth'larm sadece insulin ile sonuç verdigine de ayrica en inandirici sözlerle yemin etmektedir.

Son Los Angeles olimpiyatlarindan hemen önce ABD'H bilim adamlari, sentetik formu üretmeyi basardilar. Profesyonel futbolcu Lyle Alzada, ölümünden önce 16 hafta boyunca STH kullandigini itiraf etti. Ölümü beyin tümöründen meydana geldi.

Ben Johnson 1988'de Seul'de anabolizanlar ile yakalandiginda, hükümetine Growth hormon kullandigini da itiraf etti. Bu atletin 10 sise HGH için 10.000 S ödedigini söylemisti. Doktoru George Astaphan, arkadaslari için HGH programlari ve kürleri yazmisti. Genentech ve eli Lily isimli ABD'li firmalar 1992'de 800.000.000 $ lik HGH ürettiler. Birçok spor bransinda ünlü starlarin yillik HGH masrafi 30.000 $ civarindadir. Kisa süreli kullananlar bile günlük 150 $ civarinda para ödemektedirler.

Ilacin dozaji, çesiti ve kullanim süresine cevap vermek oldukça zordur. Nedeni ise bu yöndeki bilimsel arast üz tam kesinlik kazanmadigidir . Gerçi son zamanlarda genetikçiler ve DNA buluslari birçok yeni gelismelere sahne olmustur. Fakat gene de tam bir açiklik olusmamistir. Ilaç üreticilerinin tavsiyesi gelisim yetersizligi gösteren hastalarda, ortalama 0.6 I.E./kg. Vücut agirliginin bir haftalik degeri yönündedir, yani 100 kg.lik bir sporcu haftada 60 I.E. enjekte edebilir sonucuna varilmaktadir. 20 I.E.lik 3 parti seklinde bir hesap ortaya çikmaktadir. Son zamanlarda adeleye zerkedilmek yerine deri altina enjekte edilmesi tercih edilmektedir. Bu yolda ise, doz günde 8 I.E. olarak kullanilmalidir.

Profesyoneller STH'nin etki süresinin bir saatten az oldugunu bildiklerinden 2 I.E. yi üç parti olarak enjekte ederler. Bunun da sebebi: STH enjekte edildiginde, kandaki serum konsantresi derhal yükselir. Yani etkisi ani olarak çok hizlidir. Açiklandigi gibi STH, karacigeri bazi maddeleri üretmesi için kamçilar. Fakat karaciger bunlari sinirli olarak üretebilir. Günlük bir kerelik alimda, üretim de bir kez olur. O zaman da etkisi azalir. Birkaç seferlik alimlarda karacigerin bu üretimi artar.

Özet olarak karacigerin sik ve küçük dozlara daha iyi cevap verdigi söylenebilir. STH sürekli ayni bölgeye enjekte edilirse, burada yag birikimi görülebilir. (Lipatrophie) Bu nedenle her defasinda degisik bölgelere enjekte edilmesi daha fazla etki saglar. Yapilan deneyler, yillar ve tecrübelerin sunu gösterdigi ifade edilmektedir. STH'nin iyi sonuç vermesi dozajina çok baglidir. Yani kisaca ya çok harcanip kullanilacak ya da bir parça faydasi olur diyerek kullanmanin hiçbir anlami olmayacaktir. Genel kani günde 4 I.E.'nin uygun oldugudur.

Burada bilgi olarak sunu belirtmek isterim ki; Insan hipofizi günde 0.5-1.5 I.E. Growth hormon üretebilmektedir.

Kullanim süresine gelince: En az 6 haftadan baslamaktadir. Bu süre daha da uzatilabilmektedir. Bu konuda ilginç olan STH'nin etkisini ilaç kesildikten sonra birak-mamasidir. Bu yüzden STH alip iyi sonuç elde eden degisik dallardaki sporcular ve vücutçular, yeni kazandiklari kas ve kuvveti, kür sonunda uzun süre ve diger ilaçlara nazaran büyük ölçüde muhafaza ederler. Bunun sebebi ise belirtildigi gibi adele hücrelerinin artmasidir. (Hyperplasie.)

Simdi geriye insülin ve LT-3 Troid-Hormonu kalmaktadir. Bulk döneminde STH alan vücutçu ve sporcularin, normalde exogen (suni) insülin almalarina gerek bulunmamaktadir. Bu devrede sporcunun yag yakma sorunu yoktur. Bu durumda tavsiye edilen doz her üç saatte bir bir ögün yemek yemektir. Böylece vücut kendi insülin'ini üretir. Kan sekeri de çok fazla düsmez. Bu dönemde LT-3 ahnimi da pek tercih edilmemektedir. Herseye ragmen sporcunun Troid'ini bir doktora ölçtürmesinde yarar vardir. Steroidler veya Clenbuterol ilave olarak verilebilmektedir.

Yarisma döneminde ise, artik LT-3 insülin, Steroidler ve Clenbuterol devreye girmektedir. Insülin'in burada çok önemi vardir. Çünkü yanlis alinirsa, yag yapabilir, zira çok fazla alinan insülin bazi enzimleri ihtiva eder. Bunlar; Glucose, Glycerol, ve Triglyceride halini almaktadir. Diger taraftan yetersiz alinan insülin ise; STH'in anabolik etkisini azaltir. Bunun sporcu tarafindan ayarlanmasi tam mümkün degildir. Doktor ayarlamasini gerektiren ölçüm ve tavsiyelere ihtiyaç vardir. Genelde sporcular 24 saat etkili insülinleri, her gün kullanmaktadirlar. (Bu insüliiie örnek olarak Depot-H-Insülin misal verilebilir)

Growth hormonlarin yan etkileri ilginç tartismalara yol açmaktadir. Sunu belirtmek gerekir ki, steroidlerin yan etkileri (akne, saç dökülmesi, yüksek östrojen v.s.) STH da görülmez. Bunda ana problem, kan sekerinin düsük olmasidir. Ancak; Troid bozukluklari, gerilim, akromegalie, kemik deformasyonu, organ problemleri, erken ölüm v.s. gibi tehlikeli belirtileri saptanmistir. Bir baska önemli konu ise; Ilacin Puberte (ergenlik) den önce veya sonra mi kullanilabilecegidir. Kemik uzamasi genelde ergenlikten önce olusmaktadir. Yetiskinlerde ise kemik genislemesi görülmektedir. Hipofiz sorunu olan larda ise. alt çene el ve ayaklarin, kalp ve böbreklerin büyümesine yol açmaktadir. Bunlarin daha etkili ve sik problemleri, insülin'lc birlikte alimlarda görülür.

Somatropin toz halinde oldugundan, ampulde bulunan sivi çözücü, ile birlestirilerek ha/irlandiktan sonra en kisa sürede tatbik edilmektedir. Bu karisim birkaç doza bölüncccksc, buzdolabinda muhafaza edilmeli ve 24 sat-ten fazla bekletilmemelidir. Hatta hiç açilmamis, olanlar dahi buzdolabinda 2-K derecede muhafaza edilir. Çabuk bozulabilen bir ilaç oldugundan açildiktan sonra fazla bekletilmesi tavsiye edilmez.

Growth hormon bahsinde diger bir önemli konu da, sporcu tarafindan kullanimi halinde, doping testlerinde çikip çikmadigidir. Doping listesinde bulunmalarina ragmen henüz kontrollerde kesin olarak saptanamamaktadir. Ancak son arastirmalar, tcsbitini mümkün kilacak gelismelere yol açmistir. Amerika'da edindigimiz bilgilere göre, Amcrika'li ve Avusturalya'li bilim adamlari, tnsülin benzeri büyüme faktörlerini (IGF-1) üretmislerdir. Sayet bu daha da gelistirilecek olursa STH m kullanim alani yer degistirecektir.

Açiklamasini, çok kullandigi için genis tuttugumuz; Grovvth ve bu konu ile ilgili DNA ve yeni gelisen diger bilim dallari, insanlarin seklini ve hücre kalitesini degistirerek kopyalamaya kadar sinir tanimadan etki ve kullanim alani bulmaktadir. Bu da; bilim adamlari, insanlarin tedavisi için sinir tanimadan, yeni buluslar yaparken, bunlarin vücudun seklinin degismesi, sporcularin kullanimi, kopyalama ve birçok konuda kullanilmakta olmasi da sinir tanimadan ilerlemektedir. Bu da hukuksal, etik ve saglik konularinda önemli paradokslar yaratmakta ve bu konular da çözüm beklemektedir.

Halostein-Halostestin:(Fluoxy Mesterone)

Android-F, Stenox, Ultandren gibi ticari isimler altinda, Brown U.S., Upjohn U.S., Squibb Mark U.S., Ciba GB, firmalarinin patenti altinda birçok ülkede üretilmektedir. Genelde 2-5-10 mg tabletler halinde 100 lük siselerde satilmaktadir. En fazla Upjohn ilaç Firmasi tarafindan üretilmektedir. Methyltestosterone'den elde edilen oral bir steroidtir. Anrojen seviyesi yüksek, östrojen seviyesi ise düsüktür. Bu yüzden genelde diyet sirasinda kullanilir. Ancak agresiflik yaratabilir. Kilo kaldiricilar, futbolcular, boksörler ve vücutçular trafindan çok kullanilmaktadir. Birçok sporcu tarafindan kullanim al unmaktadir. Kaslara kuvvet ve sert görünüs kazandirir. Toksitisesi çok yüksektir. Bu sebeple karacigere çok zararli etki yapar. Günde 20/30 mg alinmaktadir. Agirlik kaldiricilar bu miktari günde 40 mg ye kadar çikarmaktadir. Sabah ve aksam iki esit miktarda bol sivi ile alinir.

Dianabol, Anadur, Deca-Durabolin, Primabolan Depot ile iyi kombine olmaktadir. Yüksek kalitede kas yapmaktadir.

4 haftadan fazla kullanilmasi tehlikeli boyutlarinin daha artmasina neden olmaktadir. Yan etkileri çoktur. Karaciger harabiyetinden baska, bas agrisi, kann agrisi, agresiflik, Jinekomasti (gögüs büyümesi), tansiyon v.s. yan etkilere yol açar. Bulunmasi çok zor olan bu ilacin fiati 75 $ civarindadir.

HCG: (Human Chorionic Gonadotropin)

Bizde taninan ilaç ismi "Pregnyl" dir. A.P.L, Choragon, Chorex, Gestyl, Gonadotraphon, Gonic, Physex, Profasi v.s. ticari isimleri altinda, Wyeth, Biomed PL, Ferring G. Dunhall U.S., Ainsa I, Schering, Serono, Organon ilaç firmalari tarafindan ve onlarin patenti altinda birçok ülkelerde üretilerek 1.000-5.000-20.000 IU (Internotional Units) üniteler halinde piyasada bulunmaktadir, l O cc lik küçük siselerde igne halinde üretilmektedir. Ayrica veteriner türleri de vardir. Son zamanlarda degisik ünitede verisyon-lari da bulunmaktadir.

Steroid olmamasina ragmen, steroid kullanan çok sayida sporcunun ek olarak kullandigi destek ilacidir.

Hamile kadinlarin idrarindan elde edilen, naturel bir insan plesentasidir. Erkek hormonu degildir. Ancak erkeklerin testislerinin daha fazla testosterone üretmesini saglamaya yarar. Sporcularin kullandigi asiri testosteron ihtiva eden steroidler erkek vücudunun kendi normal üretimini durdurur. PrcgnJl ise, bu üretime yardimci olarak, vücudun erkeklik hormonu seviyesini yükselterek, testis-leri çalistirir. Çok çabuk etki ederek, testosteron seviyesini vücudun orjinal degesine getirir. Bu yüzden teslislerin çalismasini durdurmamasi ve erkeklik kaybi olmmasi için, uzun süreli ve yüksek dozlardaki steroid kullanimlarinda gereklidir.

Vücuda disaridan fazla olarak verilen steroidler sebebiyle, hormonlari idare eden hipofiz, vücuttaki asin erkeklik hormonu artisini dengelemek için, testislerdeki normal üretimin durdurulmasi sinyallerini verir. HCG (Pregnyl) ise, vücuttaki testosteronc'nin seviyesini çabucak yükseltir. 2. igne 2-4 gün sonra yapilir. Normal sartlarda, haftada 1.000-2.000 IU arasinda kullanilmaktadir. Fazlasi, gynecomastia, fazla su tutma, sex artisi, ruhi dengesizlik, bas agrisi ve yüksek tansiyona yol açar. HCG erkeklerde androjen seviyesini % 400 misli arttirir. Bu çok büyük bir artma seviyesidir. Bir açidan erkeklik organini korudugu gibi, steroidlerin daha da yüksek miktarda kullanilarak, etki sahasini arttirir. Bununla beraber östrojen seviyesi de dogal olarak yükselir. Çok fazlasi, sabah kusma bulantilarina sebep olmaktadir. Hamile kadin idrarindan üretildigi için ilaçta AIDS virüsü tasima olasiligi vardir. Fiati 35 $ civarindadir.

Bu konuda isin en aci ve çarpici bir baska sekli, uzmanlarin ifadesine göre, bazi sporcularin, bunu ucuza temin etmek için laboratuarlarda, test yaptirip hamile oldugu saptanan kadinlarin idrarinin, buralardan temin edilerek içildigi yolundaki açiklamalaridir. Konunun dünyadaki uzmanlarinin bir vakia alarak ileri sürdügü bu igrenç ve Aids ile her çesit hastaligi kapmaya sebep olabilecek tehlikeli yollara hiçbir sporcunun basvurabilecegine inanmak istememekteyim.

Humatrope:

Sentetik Growth hormonu olup, o bahiste açiklanmistir.

Humulin:

Lilly laboratuari tarafindan üretilen 10 mi lik siselerde, DNA yöntemiyle hazirlanmis insan insülin-idir. Çok ciddi Hypoglycemia (düsük kan sekeri) sebep olur.

Kaili Oratas: (Diron Oropur)

Bu steroid olmayip, bir çesit protein terkibidir. Yemekten bir saat evvel alinmaktadir. Günlük dozu, 3 bölüm halinde 250-500 mg arasindadir. Dogu avrupa ülkeleri ve Rusya'da üretilmektedir.

K.H.3: (Procaine HCL)

Her kapsül 50 mg dir. Sporcular adele ve tendon agrilari için kullanir. Sebepsiz olarak çok uzun süre kullanilirken, ayni zamanda da verdigi rahatlikla çalisilirsa, daha ciddi sakatlanmalara adele yirtilmasi ve tendon kopmalarina yol açar.

Lasix: (Furosemide)

Diural, Furanthril, Furomex, Furon, Furosemid, Frosemide, Fusid, Impugan, LasixSeguril, Furon, Semid, Vesix v.s. ticari isimler altinda, Jenapharm, Orion, Merckle, Steris U.S. Squibb, Dumex, Hoechst, Benzon v.s. birçok firma tarafindan ve patentiyle, birçok dünya ülkelerinde 20, 30, 40 mg lik tabletlerden 100 lük siseler halinde satilmaktadir. Steroid olmayip çok kuvvetli su aticilardan biridir. Sporcularin kullandigi doping ilaçlarinin çogu, belirttigimiz gibi vücutta su tuttugundan, yarisma öncesi bu suyu atmak için kullanilmaktadir. Bir satten itibaren ve birkaç saat içinde etkisini devam ettirerek vücuttan suyun atilmasina yardimci olur. Böylece ani kilo düsüsü de yapar.

Bunun ne kadar yanlis oldugunu defalarca belirtmistim. Kuvvetli su atici Lasix de, suyu atarken, vücutta potasyum ve sodyum kaybina yol açarak, hücrelerdeki suyu da azaltip, kaslarin küçülmesine, yorgunluk, halsizlik, kramp sorunlarina yol açarak, performansi ters yönde etkiler. Fazla kullanimi halinde ise vücudun elektroliz dengesi bozularak sonu ölüme varabilecek tehlikeler ortaya çikar. Eger gerekiyorsa bir gece evvelinden bir tablet kullanmak yeterli olacaktir. Diger taraftan, vücudu kuru ve deriyi incelterek kaslari daha belirgin definisyon-da göstermek için alinan bu tür ilaçlarin bir baska dezavantaji da sudur. Vücuttan atilan su, ayni karbonhidrat açligindan sonra yapilan yüklemelerde oldugu gibi, bütün vücuttaki hücrelere ve kaslara dolabilmesi için 1-2 gün gerekmektedir. O taktirde, yarisma günü alinacak su atici ilaçlardan dogan su kaybi ve kas küçülmesi l -2 gün telafi edilemez duruma gelmektedir. Bu da sporcular için avantaj yerine dezavantaj saglamaktadir. Ayrica ani düsüs sporcuda panik yapabilir. Kas küçülür. Yarismaya konsantre olamaz ve isinamaz. Kisa zamanda su ve mineral kaybi, sporcuyu da kayba götürür. Sporcu bu sebeple Lasix alirken "Potassium Chloride" tabletleri de almalidir. Çok gerekli ise, yarisma gününden ziyade bir veya iki gün evvelinden alinmalidir. Ilkin, örnegin 40 mg tabletin yarisi alinmali ve netice beklenmelidir. Gerektigi taktirde diger yarisi alinmalidir. Böylece ani su kaybinin tehlikeli sonuçlari azaltilmis olabilir. Yan etkileri; bas dönmesi, kas kramplari, elektroliz dengesinin ve vücuttaki akiskanligin bozulmasi, potasyum ve tuz kaybi ve sonuçta ölüme varabilen tehlikelere yol açmaktadir. Avusturya'h ünlü vücutçu Heinz Sallmayer 1980 ve diger bir ünlü vücutçu Mohamnied Benaziza 1992 senelerinde bu yüzden ölmüslerdir.

Laurabolan:

Nandrobolin'in Meksika yapimi versiyonudur.

Legalon: (Hepedestal, Sylmarin)

Fransa, Yugoslavya ve Italya'da imal edilen ve güç verimini arttiran bir supplement'dir. Performansa katki olarak günde 35 mg lik tablet yemeklerden sonra 3 defa alinmaktadir.

Lipidax:

Anavar'm Brezilya yapimidir.

LIV-52:

Egzotik bir Hint yapimidir. Istahi açtigi ve sporcuya vücudunu daha iyi hissetme ve kullanma morali verdigi ifade edilmektedir. Özellikle Rusya ve Avrupa'da kullanilmaktadir. Doz olarak ise günde 2-4 tablet, 3-4 sefer alinmaktadir.

L-Dop : ( odopa)

l veya 5 gramlik kapsüller halinde 100 adetlik siseler halinde pisayada satilmaktadir. Özelligi ise; vücuttaki Growth hormon seviyesini yükselten bir amino asit çesididir. Tip alaninda özellikle Parkinson's hastaliginin tedavisinde kullanilmaktadir. Ancak herkese ayni etkiyi göstermemektedir. Hatta ters etki yaptigi bile gözlenmektedir. Özellikle tedavi için kullanilsa bile, deprasyon, fiziki ve beyinle ilgili aktiviteler-de, zararli sonuçlar da vermektedir. Normal günlük dozu 5 gram civarinda olup, pisaya fiati 35 $ dir.

Lontanly: (Testosterone DC 1)

Her ignesi 250 mg olan Fransiz yapimi bir testosteron'dur Her testosteronda oldugu gibi ölçü ve kuvvet artirir. Bununla beraber su toplanmasina da sebep olur.

L-Thyroxine: (Levothyroxine sodium)

Eferox, Euthyrox, L-Thyroxin Henning, L-Thyroxin Sodium, Levothyroxine, Thevier, Thyrax v.s. ticari isimleri altinda Wyeth G, Merck, Forest Pharm U.S., Henning G, Daniels U.S., Unipharma GR, Orion Fi v.s. firmalari tarafindan ve patentleriyle, daha çok uziyacak listeler halinde dünyanin çesitli ülkelerinde üretilmektedir. Troit hormondan elde edilmektedir. Vücuttaki karbonhidrat ve protein metabolizmasini etkiliyerek yag yakmaya sebep olur. Zayiflamak için uzun süreli kullanilabilmektedir. Yarisma öncesi sporcular tarafindan çok kullanilmaktadir. Yan etki olarak parmak titremesi, uykusuzluk, kilo kaybi ve ritim bozukluguna yol açar. Günlük dozu baslangiçta çok azdan alistirilarak çikabilen 200-400 mcg civaridir.

Malogen in oil: (Testosterone Propianate)

lOOmg/ml igne steroidtir. Stickley firmasi tarafindan üretilmektedir.

Masteron: (Drostanolone Propionate)

Genelde Permastril bahsindeki bilgilerle aynidir. Sporcular tarafindan tutulan bir igne steroidtir.

Maxibol: (Coenzyme B-12)

Steroid degildir. Meksika yapimi bir coenzyme B-12 preparatidir. Yüksek enerji harcamalarinda kullanilir. Kuvvet sporlarinda enerji seviyesini yükseltir. Moral yükseltici ve istah açici fonksiyonlari vardir. Günlük alimi 5-10 mg.in bölünmüs dozlar halinde alinmasidir.

Maxibolin: (Ethlestrenol)

2 mg.lik tabletlerde 100 lük kutular halindedir. Düsük androgenic ithitiva eden oral bir steroiddir. 19-Nortestosterone den elde edilir. Kadin sporcular tarafindan çok tutulur. Az dozun karacigerde fazla toxic etkisi yoktur. Günlük 20-40 mg. kullanilmaktadir.

Megagrisevit-Mono: (Clostebole acetate)

Genelde Pharmacia G tarafindan üretilmektedir. B6, B12 vitaminlerini yüksek dozda içerir. Vücuttaki nitrojen balansini ayarlar. Steroidlerin zararli etkilerini azaltarak, sinirsel ve psikolojik destek saglar.

Metanabol:

Dianabol'ün bir baska çesit yapimidir.

Metandiabol: (Metandienona)

25 mg/ml olarak 50 ml.lik enjeksiyon sesilerindedir. Meksika yapimi bir vet-erinerian steroidtir. Androjenik, su toplayici ve yüksek derecede karaciger toxic'idir. Dianabol'ün bir nevi likid versiyonudur. Dozu haftalik 100 mg. Civarinda ayarlanmaktadir.

Metandren: (Methyltestosterone)

Çok yüksek andro-genic ve anabolic oral testosterone'dir. Su toplayici ve karacigere toxic tir. Bilhassa kilo kaldirici ve halterciler kullanir. Vücutçular da degisik bir anabolik olarak kullanmaktadir. Normal dozu günlük 20-50 mg arasindadir. 100 tabletlik kutularin fiati 30 $ civarindadir.

Methandriol Dipropionate: (Methyandrostenediol)

Avustralya'da kullanilan bir steroidtir. Yüksek anabolic ve androgenic steroidtir. Kuvvet ve kilo gelistirir.

Methybol:

Deca-Durabolin'in Isviçre yapimi bir çesididir.

Methyltestosterone: (Methyltestosterone)

Afro, Agovirin, Android, Hormobin, Mesteron, Teston, Testosteron, Testovis, Vrilon v.s. ticari isimleri altinda Acrurn ve Ciba firmalari tarafindan muhtelif lisanslarla 5-10 mg tablet olarak üretilmektedir. Testosterone'nin oral fonnudur. Diger haplar gibi toksix etkili olup. karacigerden geçtiginden, tahribati da büyüktür. Günlük dozu 25-50 mg dir. Fazla ve devamli kullanimi sporcuda anti-sosyal davranis bozukluklarina yol açar. Unutkanlik yapar, sporcu bazen soyunup esyalarini biraktigi dolabi bulamaz. Beynin isleyisini olumsuz yönde etkiler. Diger doping ilaçlariyla kombine edilmektedir.

Methyluracilum: (Methazil)

Rusya'da kullanilan ve popüler olan nonsteroid gelistiricidir. Ancak onlar gibi kuvvet ve gelisme saglar. Dozaji, yemeklerden sonra günde 3-4 kere birer gram günlük olarak kullanilmaktadir.

Nandrolin:

Durabolin'in veterinarian versiyonudur.

Nandrabolin: (Nandrolone Laurate)

25-50 mg.lik igneler halindedir. Kanada ve Avrupa'da veterinarian steroid olarak kullanilir.

Nanorm:

Avrupa'da kullanilan sentetik bir Growth Hormone çesididir.

Naprosyn: (Naproxen)

250 mg,500 mg tablet 100 lük siselerdedir. Non steroid olup romatizmal artirit ve sancili hastaliklarda kullanilan bir ilaçtir. Spor sakatlanmalarinda da çok kullanilir. Özellikle kilo kaldiricilarin çalismalarinda, sanciya karsi kullanilir. Ancak ciddi mide problemlerine yol açar ülser ve mide kanamalarina sebep olabilir. Günlük doz, sancili hallerde 500 mg. Geçmemelidir. Bir veya iki haftadan fazla da kullanilmamalidir. Tolectin, Ibuprofin, Motrin ve Clinoril de bunun benzeri ilaçlardir.

Nerobol:

Diyanabol'ün Avrupa'da yapilan bir türüdür.

Neurofor: (Coenzyme B-12)

5 ve 10 cc lik ufak bir igne sisesindedir. B vitamini türevidir. Istah açmak, enerji seviyesini yükseltmek, karbonhidrat islevini arttirmak için kullanilmaktadir. Normal dozu günlük l cc. dir. Steroid degildir.

Nilevar: (Norethandrolone)

Searle firmasi patentiyle üretilen 10 mg.lik tabletler, 30 luk kutulardadir. Çok fazla androjenik bir Avrupa steroididir. Anavar benzeri etki yapar. Ölçü ve kuvvet için kullanilmaktadir. Son derece toxic ve su tutucudur. Günlük doz 30-40 mg. olarak kullanilmaktadir. Fiati 40 $ civarindadir.

 

Steroid tanıtımları bölüm 4

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 


Nolvadex: (Tamokxifen citrate)

Ceadon, Defarol, Kessar, Mastofen, Tadex, Tamexin, Tamofen, Tamox, Tamoksifen v.s. ticari isimler altinda, zeneka, Ciba-Geigy, Farmitalia-Carlo Erba, Bristol-MyersWyeth v.s. firmalar tarafindan ve onlarin patentleriyle dünyanin birçok ülkesinde üretilmektedir. 10-20-30-40 mg.lik tabletler halinde, 60 veya 250 lik siselerdedir. Nonsteroidal ve anti-etrogen'dir. Estrogen'e bagli tümörlerde ve gögüs kanserinde kulamlir. Nolvadex, gynecomastia, ve estore-gen seviyesinin yükselmesinin düzenlenmesine yardimci bir preperattir. Steroid kullanan sporcularda, meme ucu büyümesine karsi etkilidir. Ayrica yag yakici özelligi de vardir. Diger androjenik steroidler, Dianabol ve Anadrol 50 v.s. ile ayrica testosteronelerle kürleri yapilabilir. Toxic olmayip sporcular tarafindan anti-estrogen olarak kullanilir. Fazla steroid kullananlar özellikle estrogen seviyelerini düsürmek için küre basladiktan birkaç hafta sonra kullanmaya baslarlar. Fakat herkese ayni derecede etkili degildir. Günlük kullanim dozu 10-20 mg. civarindadir.

Norabolin:

Nadrobolin'in veterinerlikte kullanilan bir steroid çesididir.

Norditropin:

191 amino asitten meydana getirilmis sentetik bir Growth hormone türevidir.

Omnadren 250:

(Testosterone Phenylpropionate 60mg,
Testosterone propianate 30mg,
Testosterone isohexanoate 60 mg,
Testosterone hexanoate 100 mg)


250 mg/ml.lik Polanya yapimi kombine edilmis dörl ayri testosteron bilesigidir.
Gelisme ve kuvvet arttirici olarak kullanilir. Vücutta fazla su tutar. Bu yüzden, yanaklar, yüz ve göz alti siser. Ucuz oldugundan kullanimi tercih edilir. Yan etkileri, Vücutta fazla su tutmasi büyük sivilceler, agresiflik ve davranis bozukluklaridir Bazi vücutçularda allerji de yapmaktadir.

Oral-Trinabol: (Methylclostebol)

5 mg Oral tabletle] halinde bir steroid türevidir. Dogu bloku ülkelerinde Dianabol benzeri olarak kullanilir. Günlük doz 15-30 mg. Civarindadir. Uzun süreli kullanilmamalidir.

Orabolin: (Ethylestrenol)

Maxsibolin, Orabolin ticari isimleri altinda, Organon firmasi ve patenti altinda 2 mg tablet olarak üretilmektedir. Anabolik etkisi fazla olup, düsük androjenik karakterdedir. Sporcular diger steroidlerle kombine etmektedirler. Bayan sporcular da kullanmaktadir. Günlük 12-16 mg dozun altindaki kullanimlarda, kadinlarin progesterone hormonunu da etkiler. 17-alpha alkylated olmadigindan karaciger toksitesi az olup zararli etkisi de düsüktür. Günlük doz 20-40 mg civaridir.

Oral-Turinabol: (Chlordehydrometpyltestosterone)

Jenapharm G firmasi tarafindan 1-5 mg tablet olarak üretilen bir ilaçtir. Dogu Almanya'da sporcu performansi için 1960 senesinden beri üretilmektedir. Uzun süre formülü gizlenmis ve son zamanlara kadar da testlerde tesbit edilememistir.
Yüksek anabolik ve düsük androjenik etkilidir. Saglam bir kas gelisimi ve kuvvet saglar. Günlük doz 10-40 mg arasidir. Birkaç seferde alinir. Parabolan, Winstrol, Clenbutcrol v.s. ile iyi kombine olmaktadir. Düsük dozlarda yan etkileri az oldugundan, dopingçilerin ifadesiyle "Sporcular bu Dogu Alman ilaci için deli olmaktadir." Doping testinde 5 gün evvelinden kesildigi taktirde çikmamaktadir. Alindiktan bir saat sonra kanda maksimum seviyeye çikar.
Günde 3-4 doza bölünmüs olarak 20 mg civarinda alinmaktadir. Yan etkileri olarak, diger ilaçlara nazaran daha hafif sekilde jinekomasti, tansiyon, akne, karin agrisi, libido gelismesi ve arzusu v.s. dir.

Oreton:

Testosterone propionate'nin eski yapimidir.

Oxitosana 50: (Oxymetholone)

100 tabletlik kutularda üretilen Ispanyol yapimi bir ilaçtir. Kuvvetli bir anabolik ve andorojenik etkiye sahiptir. Her tableti, 50 mg Oxymetholone ihtiva eder. Karcigere zararli olup uzun süreli kullanimlarda öldürücü etkiye sahiptir. Erkeklerde prostat ve gögüs kanserine sebep olmaktadir. Prospek-tüsünde sporcularin kullanmamasi ikaz edilmektedir.

Pantestone:

Andriol'un Fransiz yapimidir.

Parabolan: (Trenbolone hexahydrobencylcarbonate)

76mg.lik 1.5 cc ampullerdedir. 19-Nortestosterone'nin Negma Fransiz yapimi steroididir. Yüksek anrogenic ve anabolik etkiye sahiptir. Fakat aromatize yönü digerlerine göre azdir. Ilacin tedavi amaçli kullanilmasi 14 günde bir yapilan tek ignedir. Sporcular haftada iki igne olarak kullanmaktadir. Winstrol, Dianabol ve Oxandrolone ile iyi kombine olmaktadir. Estrogen'i dengeli tutar. Müsabaka öncesi sporcularin kullandigi bir doping türüdür. Kuvvet arttirimi ve kaliteli adele yaptigi söylenir. Parabolan, diger steroid türevlerinden olmamakla beraber, yüksek toxic etkili ve yüksek tansiyona sebebiyet veren bir ilaçtir. Idrari koyu yapar ve böbrekler için de çok zararlidir. Agresiflik, akne saç dökülmesi, prostat büyümesi gibi önemli yan etkileri yapar. Kaliteli kas yaptigindan kadinlar da kullanmaktadir. Ayrica doping testinde çikma olasiligi fazladir. Degisik üretimleri vardir, sahteleri de çok oldugundan gerçegini bulmak çok zordur. Her ampulü karaborsada yaklasik 25 $'a satilmaktadir. Normal dozu haftada 76-152 mg civarindadir.

Permastril: (Dromostanolone)

100 mg.lik ampullerdedir. Fransa'da üretilen, yagli bir steroidtir. Portekiz yapimi Masteron'un benzeridir. Gelistirici özelligi fazladir. Yarisma öncesi özellikle düsük yag seviyesine etkili oldugundan vücutçular tarafindan tercih edilir. Yarismadan 4-5 hafta evvel en çok kullanilan doping türlerinden biridir. Testosterone'den daha anabolik, fakat daha az androjeniktir. Bu sebeple yarisma öncesi fazla su toplatmadigindan kuvvet arttirici ve definisyon için kullanilmaktadir. Normal kullanim dozu 4-5 günde bir tek ampuldür. Doping testinde biraz zor tesbit edilmektedir. Ampulü 15 $ civarindadir.
Pesomax:

Italyan yapimi bir anabolik steroidtir.

Pelenastril:

Anadrol'un Isviçre yapimidir.

Primobolan Acetate: (Methenolone acetate)

20 mg lik l cc ampullerdedir. Avrupada çok tutulan bir steroidtir. Düsük androjenik etkisi olup karacigere toxic etkisi yoktur. Sporcular tarafindan çok kullanilmaktadir.

Primobolan Orals: (Methenolone acetate)

Schering firmasinin patenti altinda birçok ülkede üretilmektedir. 5-25-50 mg 30 tabletlik kutulardadir. Primobolan'in hap olarak piyasaya sürülen kuvvetli bir formudur. Çok düsük anrojen ve yüksek anabolik etkisi olan oldukça emin olarak kullanilan bir steroidtir. Bir baska ifadeyle, digerlerine göre biraz daha az zararli etkilere sahiptir. 17-alpha ve beta gruplarindan olmadigi için karaciger toksitesi azdir. Kadinlar bunu daha emin kullandiklarindan, bilhassa kadin sporcular taranfindan çok tutulmaktadir. Bütün steroidler gibi kuvvet ve ölçü aldirici nitelikleri fazladir. Steroidler ve özellikle Winstrol Depot ile çok iyi kombine olabilmektedir. Testte çikmamasi için yarismada yapilacak testten üç hafta evvel kesilmesi lazimdir. Oysa depot etkili 100 lük ignelerde bu süre bikaç kat daha fazladir. Normal, dozu erkekler için günlük 50-100 mg dir. Kadinlar için ise günlük doz 25-50 mg dir. Avrupa yapimi kutusu 45 $ civarinda olup, Meksika yapimi daha ucuzdur.

Primobolan Depot: (Methanolone enathate Depot)

Schering firmasi ve onun patentiyle çesitli ülkelerde üretilmektedir. Genelde lOOmg/cc lik ampuller halindedir. Bu ilacin anabol metabolizmaya bagli etkisi, hormonal androjen etkisinden daha fazladir. Yan etki riski ise, diger ilaçlara nazaran daha azdir. Ani bir kuvvet ve hacim artisi görülmez. Fakat uzun bir zaman biriminde, oldukça kaliteli bir kas yapimina yardimci oldugundan, sporcular tarafindan en çok kullanilan ilaçlardan biridir. Kadinlar için de diger ilaçlara nazaran, daha az zararli doping ilacidir. Çünkü diger doping ilaçlarina reaksiyon göstermekte olan kadin vücudu ve çok hassas olan epiteliumu üzerinde zararli bir etki göstermemektedir. Bu da kadinlarda östrojen ve aybasi halini etkilemeden kuvvet ve gelisme saglamaktadir. Özellikle, doping kullanma arzusunu yenemiyen, çaylak tabir edilen yeni basliyan ve kadinlara uzmanlarin biraz daha toleransla önerebilecegi bir ilaçtir.

Normal dozu haftada 200 mg. dir. Kadinlar için bu miktarin yarisi olan 100 mg kafi görülmektedir. Ilk kullanimlarda su depolanmasi meydana gelir, bu yüzden özellikle yeni küre basliyanlar, 8 haftada 6-7 kilo alabilmektedir. Birakildiktan sonra ise diger ilaçlarda oldugu gibi ani kilo düsüsü yasanmaz.

Deca-Drabolin'den daha az etkilidir. Fakat her türlü steroid ile kolayca kombine edilebilmektedir. Hemen hacim almak istiyen ilerlemis sporcular, Primobolan'i 250 mg Sustanon ve Dianabol ile birlikte kombine etmektedirler. Sabirli olanlar ve yan etkiden çekinenler, haftada 200 mg Primabolan ve haftada 200-400 mg Deca-Drabolin ile de karisik kürler yapmaktadirlar. Fakat, yabanci ülkelerde, doping kulanimim düzenliyen uzmanlarin görüsüne göre, özellikle vücut gelistirme sporu yapanlar için en iyi neticenin Winstrol-Depot ile kombine edilerek kullanilmasindan elde edildigidir.

Alisilagelmis haftalik 200-400 mg küründen baska, bazilari hergün 100 mg alarak çok büyük dozlara çikmaktadir. Bu miktar çok ürkütücü ve zararli bir düzeydir.

Schering ilaç firmasinin kitap ve tanitici kataloglarinda; ilaç, anabolizan ve protein sentezini uyarici olarak tarif edilmektedir. Takattan düsürücü hastaliklarda, umumi zaafiyet durumlarinda, uzun süreli glucocorti-coide tedavisinden sonra ve kronik karaciger hastaliklarinda kullanildigi açiklanmaktadir. Bu hastaliklar için kullanilma pozolojisini ise her iki haftada bir l ampul i.m. olarak vermektedir. Hastalara her 14 günde bir yapilan 100 mg Primobolan ignesinden sonra, elde edilen azot retansyonu, ortalama olarak günde 3-4 g. olmustur. Bu alinan besinler arttirilmaksizin, organizma tarafindan, günde 22 g. proteinin fazladan alikonuldugunu göstermektedir. Bu da kas kitlesinin gelismesi demektir.

Bütün az zararli etkilerine ragmen, erkeklerde prostati etkilemekte ve gene de su tutma v.s. gibi yan etkiler çok görülmektedir. Hastaliklarda kullanma miktarina bakilirsa, kullanan sporcularin normal dozu kat kat astiklari anlasilacaktir. Yarisma öncesi ise sporcular su tutmasi ve testler bakimindan tablet olanlarini tercih etmektedirler.

Primodian Depot: (Testosterone enanhate 90 mg., estradio 14 mg.)

Uzun etkili testosterone olup, az miktarda östrojen ihtiva eden bir Avrupa steroididir.

Primeteston Depot 250: (Testosterone enanthate)

250mg/cc bir cc lik ampuldür. [Bu da Schering Firmasi tarafindan üretilen kuvvetli bir testos-jterone'dir. Yüksek dozda Jandrogenic ve anabolic steroid ihtiva eder. Oldukça ucuz ve etkili olmasi kullanimini fazlalastirmistir. Normal dozaji haftada 250 mg dir.

Primrose Oil:

Bir katki maddesi olup, supuplement olarak kullanilir. Steroid olmayip, steroid kullananlar için naturel bir beslenme katkisi olarak kullanilmaktadir. Bu preparat, saglik ürünleri satan magzalarda, Evening Primrose Oil veya Gamma Oil isimleri altinda da satilmaktadir. Çesitli bitkilerden elde edilen yagli bir bilesiktir. Bu sekilde steroidlerin az kullanilarak, zararli etkilerinin azaltilmasina karsi kullanilir. Karacigeri takviye edip, kolestrol seviyesini düsürür. Istah tansiyon ve birçok yararli etkisi oldugu ifade edilmektedir. Dogu bloku ve Rusya'da çok kullanilmaktadir. Günlük dozu, günde iki kere üçer kapsüldür. 90 kapsüllük kutularda 25 $ civarindadir. Ancak burada konuyu daha fazla genisletmemek için deginmedigimiz, bu nevi birçok bitkisel preparat daha bulunmaktadir. Fakat bitkisel ilaçlarin faydasi yaninda, bitkisel zehirler de oldugu düsünülürse, çok derinlemesine incelenmeden, güç verimine etki eden bu maddelerin kullanilmasi zararli da görülmektedir.

Pronabol:

Dianabolün bir baska yapimidir.

Protabol:

Methandriol Dipropionate'nin 75 mg lik veterian üretimidir.

Protropin: (Somatrem)

10 IU luk üretimler halinde piyasaya sunulan bir Growth hormon ilacidir.

Proviron: (Mesterolone)

Schering, Asche, Leiras firmalari tarafindan 10-20-25-50 mg olarak genelde 50 tabletlik kutularda satilmaktadir. Ilaç, kadin hormonlarinin düzenlenmesi için üretilmistir. Sporcular tarafindan da kullanilmaktadir. Oral bir andorjenik steroidtir. Su tutucu ve toxic etkisi nisbeten azdir. Bu yüzden kadin sporcular tarafindan tercihen kullanilmaktadir. Clenbuterol ile iyi kombine edilmektedir. Bu sebeple az dozlar halinde uzun süre kullanilabilmektedir. Asiri dozlari erkekte agrili sertlesmesine yol açabilir. Su tutucu etkisi az oldugundan, kaslara da sert görünüm kazandirir. Erkeklere günlük doz olarak 2-4 tablet, kadinlara ise, bunun yari dozu tavsiye edilmektedir. Yaklasik fiati ise 40 $ civarindadir.

Saizen:

Humatrope gibi bir Growth hormon türevidir.

Sanasolum:

% 60 potassium chloride, potassium cit-rate, calcium gluconate, % 10 ammonia chloride, mag-nezium asparaginate ve % 5 glutamic acid oraninin karisimidir. Özellikle Avrupa ve Dogu Bloku sporcularinda yarisma öncesi potasyum açigini kapatmak veya yüklemek için kullanilir. Yarismadan 3 gün önceden baslanir. Çok kullanimi mide kanamasina yol açabilir.

Slowk: (Potassium Chloride)

600 mg lik tabletler halinde 100 lük siselerde satilmaktadir. Kuvvetli bir potasyum tamamlayicisidir. Sporcular ve özellikle vücutçular, yarismadan evvel, kullandiklari doping ilaçlarindan dolayi vücutlarinda biriken suyu atmak için, çok zararli bir yöntem olan, su atici ilaçlar kullanma egilimindedirler. Bu ise vücuttan büyük ölçüde su ve potasyum kaybina yol açar. Bu da kaslardaki suyun kaybina neden olup adeleyi ufaltir. Vücudun elektroliz dengesi bozulur. Kramp, zararli gelismeler ve ölüme bile yol açar. Çünkü bu tür su aticilar her gün vücuttan 3.000 mg potasyum rezervi tüketmektedir. Bu da çok büyük bir kayiptir.

Slowk'un fazla kullanimi zararli oldugu gibi, mide sorunlarina ve kanamalarina da yol açar. Normal dozu 8 saatte bir kere olmak üzere, günde en fazla üç adet alinmasidir.

Somatonorm:

Growth hormon'un 191 amino asit türevinin bir baska versiyonudur. Toz bölümü; 4 IU insan somatotropinine esdeger Metionil insan somatropini, 37 mg aminoasetik asit ve 0.7 mg sodyum fosfat anhidri içerir, îkinci bölümü 2 mi enjeksiyonluk su içeren ampuldür. Isveç, Kabi Vitrum ilaç firmasi tarafindan üretilmektedir.

DNA teknolojisiyle üretilmektedir. Pitütier büyüme hormonunun salgilanmasinda azalma, veya bu bozukluga bagli kisa boy vakalari için olusturulmus bir büyüme hormonu ilacidir. Genellikle haftada, 0.5 iÜ/kg vücut agirligi olarak kullanilir. Her sefer degisik yönlerden enjekte edilir. Igne tatbikinde, toz önce, enjeksiyonluk suda yavasça karistirarak çözülmektedir. Aktif maddenin bozulmamasi için fazla çalkalanmaz. Ilaç 2-8 derece arasinda saklanmalidir. Bütün Growth hormon ilaçlari gibi, bu da ancak endokrin mütehassisi olan doktorlarin kotrölü altinda kullanilmaktadir.

Spironolacton comp: (Spironolactone/furosemide)

Duraspiron, Furo, Lasilacton, Osyrol, Spiro v.s. ticari isimleri altinda, Durachemie G. Hormosan G. Hoechst, Sanorania gibi firmalar tarafindan 20-50-100 mg tabletler halinde üretilmektedir. Diüretik bir kombinasyondur. Diger diüretikler gibi su atici olup yan etkilere de sahiptir.

Spironothiazid: (Spironolactone/hydrochlorthiazide)

Aldactazide, Risordin, Spirozide ticari isimleri altinda. SPA I, Sarle U.S., Heumann G, Hennig Berlin ve Rugby U.S. firmalari tarafindan ve patentleri altinda çesitli ülkelerde üretilmektedir. Bu da diüretik bir ilaçtir.

Sten: (100 mg testosterone, 20 mg dihydrotestosterone)

120 mg/2ml olarak Atlantis Mexico tarafindan üretilmektedir. Son zamanlarda, sporcular tarafindan ragbet gören bir Meksika steroididir. Her ampulde 2 c yagli madde vardir. Kuvvet ve kilo aldirici steroid olarak kullanilir. Azami dozu haftada l -3 ampuldür.

Stenbolone: (stenbolone acetate)

Anatrofin ve Stenbolone isimleri altinda, Syntex firmasi tarafindan 20-50-100 mg/ml olarak üretilmektedir. Sporcular tarafindan tutulan bir steroidtir. Östrojen seviyesini fazla yükseltmeden çok çabuk form kazandirarak kuvvet ve kaliteli kas gelisimini saglar. Normal kullanimi iki günde bir igne olarak tatbik edilen seklidir. Erkekler için haftalik dozu 50 mg olarak tatbik edilen 200-300 mg lik dozlardir. Kadinlar ise bunun yarisini kullanirlar. Vücut tarafindan iyi tolere edilir. Yan etkileri de olmakla beraber oldukça düsük seviyededir. Doz arttikça, yan etkileri fazlalasir.

Steranabol: (Clostebol Acetate)

Alman yapimi bir steroid ignesidir. Ölçü ve kuvvet aldiricidir.

Stromba: (Stanozolol)

5 mg lik 100 tabletlik siselerde satilmaktadir. Kuvvetli bir stanozolol türevi olan bir doping maddesidir. Özellikle vücut gelistirici olarak kullanilmaktadir.

Strombaject:

Winstrol'ün Avrupa versiyonudur.

Sustanon 250: (Testostoreno propianate 30 mg Testosterone phnylpropianete 60 mg Testosterone isocaproate 60 mg Testosterone decanoate 100 mg)

Organon firmasi ve onun patentiyle birçok ülkede 250 mg/ml ampuller halinde üretilmektedir.

Dört degisik testosterone'nin karisimindan meydana getirilmis etkili bir steroid ilacidir. Sporcular tarafindan en çok tutulan doping ilaçlarindan biridir. Enjeksiyondan sonra çok çabuk etki gösterir ve kanda uzun süre kalir. Depot etkili oldugundan tesiri de haftalarca sürer. Androjen etkili olmakla beraber, diger steroidlerden daha az su tutmaktadir.

Ilerlemis sporcular ve vücutçulara l dahi, az doza ragmen iyi etki vermekte-Idir. Bazi ilaçlarda, evvelce kullanilan l doz, ayni seviyede ve ayni miktarlarda l kullanilmaya devam edildigi taktirde, J ayni etkiyi göstermemektedir. Sustanon lise, ayni dozlar seviyesinde devam "edildigi taktirde dahi ayni etkiyi gösterir. Çesitli spor dallarindaki sporcular ile vücut gelistirme yapanlarin, Dünyada uzun süredir en çok kullandiklari doping ilaçlarindan biridir.

Normal dozu, haftada 250 mg bir igne veya 10 günde bir 500 mg olarak tatbik edilen ignedir. Bazi sporcular diger doping türü ilaçlar gibi, daha çok kullanilmasinin daha fazla etki yaratabilecegi düsüncesiyle daha çok kullanmak istemelerine ragmen, haftada 500 mg yi geçen miktarlarin daha fazla etkisi de bulunmamaktadir. Bu dozu asan kullanimlar hem daha fazla etki saglamadigi gibi hem de zararli etkilerini arttirir.

Oral bir steroid ile birlikte kullanilabilir. Hizli bir kas gelismesi için, genelde, Deca-Durabolin, Dianabol, Anapolon, Primabolan gibi diger doping ilaçlanyla kullanilarak degisik kürler yapilmaktadir. Daha etkili ve profesyonel bir kür ise, Parabolan, Winstol, Oxandrolone ve Primobalon ile yapilan kollektif kürlerdir.

Östrojen'e karsi yan etkilerini ortadan kaldirmak için, bazilari anti-östrogen (Nolvadex veya Proviron) alirlar. Meme uçlari çok büyümedigi taktirde bunlarin kullanimi dogru degildir. Sustanon, ayrica vücuttaki dogal testos-terone üretimini azalttigindan HCG (Pregnyl) ve dyneric gibi, vücuttaki testosterone seviyesini yükseltici ilaçlar kür esnasinda veya bitiminde dogal dengenin bozulmamasi için kullanilmaktadir.

Kadinlarda ise, Depot-Testosteron seviyesini arttirdigindan, kadinlara tavsiye edilmez. Aksi halde kadinlardaki androjen seviyesi büsbütün yükselir. Mutlaka kullanmak istiyen ilerlemis ve iddiali kadin sporcularin 15 günde bir kereden fazla olmamak veya 6 haftayi kesinlikle geçmemek" üzere Testosteronpropionat kullanmalari zarari en aza indirme açisindan tavsiye edilebilir.

Kolay ve ucuz bulunmasi ve kuvvetli etkileri dolayisiyle dopingcilerin çok kullandigi bir ilaçtir. Ancak önemli yan etki ve zararlari da vardir. Bunlari kisaca sayarsak; Akne (Sivilce), agresiflik, saldirganlik, üel artis, yagli cilt, saç dökülmesidir. Daha da önemlisi vücudun normal erkeklik hormonu üretimini azaltip (Testosterone) asiri doz ve uzun süre kullanmalarda ise tamamen yok ettiginden, kisirliga bile yol açar. Ayrica karaciger toxicitesinin fazla olmasi sebebiyle, karaciger harabiyeti ve yorulmasina yol açar. Buna ragmen, eczanelerden temin edilmesi, ucuzlugu, sahtelik ihtimalinin olmamasi ve etkileri açisindan en çok kullanilan, Testosterone türevi steroidtir.

Sybolin: (Boldenone Undecanoate)

25 mg/ml lik siselerde üretilmistir. Avusturalya veterian steroididir. Anabolik etkisi kuvvetli, androjenik etkisi ise diger steroidlere göre biraz daha azdir. Normal dozu haftada 100-200 mg dir.

Teslac: (Testolactone)

Bristol G ve Squibb firmalari tarafindan ve onlarin patentleriyle 50 mg tablet ve 50-100 mg/ml igne olarak üretilmektedir. Kaliteli kas ve kuvvet gelisimi saglar. Erkeklerde, gögüs uçlarinin büyümesine sebep olarak gynecomastia ya yol açmaktadir. Fazla dozlar tansiyona, kol ve bacaklarda agrilara sebep olmaktadir. Kadinlarda ise gögüs kanserine, vücut killanmasina, ses bogukluguna sebep olmaktadir. Ayrica dilde yaralara ve istah azalmasina da neden olmaktadir. Uzun süreli kullanimlarda, kalsiyum seviyesini ölçtürmek gerekir. Pahali olmasina ragmen etkisi ve bulunabilir olmasi çok kullanilmasina yol açmakta ise de, zararli etkilerinin diger benzerlerine göre daha fazla olmasi gözardi edilmemelidir.

Testex: (Testosterone Propionate 20 mg ve Testosterone Enanthate 55 mg)

Ispanyol yapimi bir testosteron türüdür. Ölçü ve kuvvet kazandirmaktadir. Haftalik dozu 200-300 mg civaridir.

Testosterone Retard Teramex: (Cicle Hexame Propyonate)

Fransiz Steroididir. Etki ve zararlari diger testosteronlar gibidir. Haftalik dozu 200-300 mg dir.

Testosterone Cypionate:

Ana maddesi de ayni isimdedir. Andro-Cyp, Dep Andro, Depo-Testosterone, Depotest, Duratest, Testoject v.s. ticari isimler altinda, Keene U.S., Forest, Upjohn, Mayrand, Hauffman firmalari tarafindan ve patentleriyle birçok ülkelede üretilmektedir. 100-200 mg/ml lik yagli igneler halindedir. Çok yüksek androjen oldugundan, o nisbette de androjeniktir. Çok çabuk kuvvet ve kas artisi etkisi göstermesine ragmen, ilaç birakildiginda düsüsü de o nisbette çabuk olmaktadir. Ayrica toxic etkili olup karacigere zarari diger benzerlerine göre çok fazladir. Daha çok çesitli isimler altinda üretimleri vardir. Dozaji haftada 250-1000 mg civarindadir.

Testosterone Enathate:

Etkili maddesi de ayni isimde olup, Andro, Andryl, Delatest, Primoteston Depot, Tesone, Testosteron Depot, Testoviron Depot vs ticari isimleri altinda, Rugby. Forest. Schering, Quad v.s. firmalar tarafindan 100-200 mg/ml lik igneler olarak, onluk siseler halinde piyasada bulunmaktadir. Natürel bir androjen ve testosteron türevidir. Tedavi amaçli olarak, özellikle, kadin ve çocuklarda, güçlenmek için ve kansizliga karsi kullanilmaktadir. Kadinlarda menapoz döneminde de kullanilir. Sporcularda ise kuvvet ve kas gelisimi yapar. Çok çabuk etki gösterir. Diger doping ilaçlariy-la iyi kombine olmaktadir. Özellikle Anadrol 50 Dianabol, Deca-Durabolin ve Parabolan'la kürleri etkili sonuç vermektedir. Uzun süreli ve yüksek androjenik ve anabolik etkisi vardir. Bu sebeple ve de vücutta fazla su toplatir ve karacigere de toxic etkisi fazladir. Vücudun her yerinde ve özellikle sirtta ve yüzde sivilceler meydana getirir. Bu yüzden yüksek dozda kullananlarda antisosyal davranis bozukluklari meydana gelir. Kadinlarda ise özellikle, libido artisina ve klistoris büyümesine neden olur. Erkeklerde ise çocuk yapma kabiliyetini arttirir. Dozu l O günde, bir veya iki ignedir. Fakat daha yüksek dozlarda, hatta bunun on misli miktarda kullanildiginin tesbit edildigi, Daniel Duchanie tarafindan ifade edilmektedir. Fiati 35 Scivaridir.

Testosterone Propionate:

Ana maddesi ayni isimdedir. Agovirin, Testex, Testoviron, Virormone v.s. ticari isimler altinda Leciva CZ, Lannet U.S. Eifelfango, Polfa PL, Schering, Ciba Geigy v.s. firmalari tarafindan ve patentleri altinda dünyanin çesitli ülkelerinde 10-25-50-100 mg/ml lik igneler halinde üretilerek satilmaktadir. Birkaç gün içinde etkisini göstererek Testosterone seviyesini %250 arttirir. Kas kuvvet ve gelisimini temin eder. Diger doping ilaçlariyla birçok kombinasyonu yapilabilmektedir. Androjenik etkisi az kullanimlarda nis-beten az oldugundan, kadin, sporcular tarafindan da çok kullanilmaktadir. Bütün testosteronlarin etki ve zararlarini gösterir. Erkek ve kadinda libido artisi, saç dökülmesi, sivilceler ve vücutta killanmaya sebep olur. Dozu haftada 200-400 mg dir. Kadinlar bunun yarisini kullanmalidir. Sporcular dopinge yakin günlerde özellikle kullanarak moral kazanmaktadir. Çünki etkisi çabuk kayboldugu gibi, doping bulgusu da diger doping ilaçlarina göre azdir. Fiati 50$ civarindadir. Karaborsada sahteleri de satilmaktadir.

Testosterone Suspension: (Testosterone aqueosus suspension)

Agovirin Depot, Androlin, Histerone Injen-tion, Tesamone v.s. ticari isimleri altinda, Biotika, Hauck, Forest Pharm v.s. firmalari tarafindan ve patentleriyle birçok ülkede 25-50-100 mg/ml lik igneler halinde üretilmektedir. Degisik bir Testosteron bilesimidir. Eski bir androj eniktir. Yaklasik kirk senelik bir geçmisi bulunmaktadir. Ignesi biraz sancilidir. Ölçü ve kuvvet gelisiminde çok etkilidir. Ancak yüksek androjen oldugundan vücutta asiri su toplanmasina ve karaciger tahribatina yol açar. Ayrica, vücudun kendi ürettigi tabii erkeklik hormonu üretimini durdurdugundan testislerin yavas yavas faaliyetini azalttigindan uzun süreli kullanimlarda erkeklik gücüne çok zarar vermektedir. Diger testosterone'lerin zararli etkileri bu ilaçta da vardir. Ideal kullanim dozu 1-2 günde bir, 50 mg dir.

Ancak asin kuvvet verdiginden, özellikle bazi haltercilerin, gözlerini karartarak, belki kendisine doping testi yapilmiyabilir varsayimiyla, yarismalara iki hafta kala her gün kullandiktan saptanmaktadir. Bu durumda pek tabii olarak test yapildigi zaman pozitif çikmaktadir. Vücutçular açisindan ise, Anadrol ile kullanildigi taktirde, adelelerin çok sert hatli ve iri görünüm kazandigi ifade edilmektedir. Sporcular tarafindan normal doz olarak kisa sürelerle, gün asin 100 mg olarak kullanilmaktadir.

Testosterona Teramex: (Testosterone DC l Heptylate)

Degisik bir Fransiz testosteronu'dur 50-100-250 mg/ml lik igneler halinde Theramex Fransiz sirketi trafmdan üretilmektedir. Yüksek derecede protein sentezi yaparak kaliteli kas ve kuvvet artisi meydana getirir. Istahi açmaktadir. Su toplamasi nisbeten azdir. Normal dozu, erkeklerde haftada 250-500, kadinlarda ise bunun yarisidir. Profesyoneller bunu daha da arttirmaktadir. Diger doping ilaçlariyla kombinasyonu yapilabilmektedir.

Testoviron:

Testosteron Propianate ile ayni olup, onun degisik bir üretimidir. 50 mg lik ampuller halinde satilmaktadir.

Testoviron Depot:

Bu da ana madde olarak Testosteron Enanthate ve propionate olup, Schering firmasi tarafindan 50-100-135-250 mg/ml lik ampullerde üretilerek piyasada bulunmaktadir. Bu da degisik bir testosteron karisimi ilaçtir. Diger doping ilaçlari ile de kombine edilmektedir. Etki ve zararlari diger steroidler gibidir.

Thiomucase:

Bu preperat steroid olmamakla beraber, doping sistemini hizlandirarak etki yapar. Igneler halindedir. Deriden sürülen krem sekli de vardir. Yagli bölgelere ve deriye tatbik edilir. Ayrica oral olarak kullanilabilen tabletleri de mevcuttur. Yarismadan iki hafta evvelinden alinmaga baslandigi taktirde gelisme ve kuvvet sistemine etki edip hizlandirir. Agir kürlerden sonra doping testi sebebiyle kesilen ilaçlarin yerine kullanilmaktadir.

Triacana: (Tiratricol)

Nidolin, Teatrois ve Triacana ticari isimleri altinda özellikle Fransada 0.35 nig tablet ve 0.2 krem halinde üretilmektedir. Bu ilaç troit hormon preparatidir. Troit ve guatr tedavileri için üretilmistir. Vücut isisini arttirarak yag yakmak için sporcular tarafindan kullanilmaktadir. Sporcular genelde bu özellikten dolayi yarisma öncesi yag yakmak için kullanmaktadir. Ilk gün 0.35 mg olarak 1-2 tablet alinir. Daha sonra her gün 1-2 tablet arttirilarak, günde 3-4 kereden toplam 10-14 günlük doza kadar çikilir. Bazi sporcular yag yakiminin daha etkili olmasi için Clenbuterol veya Ephedrine ile kullanmaktadirlar. Özellikle kadin sporcular veya çok yagli kadinlarda, yag yakmak için bu ilaci kullanmaktadir. Bu yüzden kullanim alani genistir. Ancak kullanimi 3-4 haftayi geçmemelidir. Çünkü fazlasi troid fonksiyonlarini asiri etkiliyerek zararli olur. Buna ragmen bazi gözükara sporcular ve zayiflama meraklilari uzun süreli asiri dozlara çikmaktadirlar. Sporculara yan etkileri soruldugu zaman; "yan etkisi hakkinda fazla bir sey bilmiyorum ama, yag yakci etkisi çok fazla" seklinde cevaplar alinmaktadir. Fransa eczanelerinde 25 tabletlik kutulari yaklasik 12 $ olmasina ragmen, karaborsada 60 $ civarinda satilmaktadir.

Trisolaren: (Triox alen)

5 mg lik halinde 28 veya 100 lük kutular halinde satilmaktadir. Vücutçu ve bilhassa gösterili spor branslarinda, sporcular ten renklerini, günes yanigi yapmak için kullanirlar. Vücuttaki pigmeleri etkileyerek, günes isiginin vücuttaki toleransini arttirarak derinin daha çabuk günes yanigi, esmer rengi almasini saglar. Günese ve Ulturaviole isinlarina çikmadan iki saat evvel alinir. Günde iki tabletten en fazla 14 gün kullanimi yeterli olmaktadir.

Vebonol: (Boldenone Undecanoate)

25 veya 50 mg/ml lik igneler halinde bulunmaktadir. Ciba-Geigy tarafindan Avusturalya'da üretilen bir veterian steroididir. Çok anabolik, fakat az androjeniktir. Özellikle atlar üzerinde kullanilmaktadir. Sporcularin kullanmamasi gereken bir doping ilacidir.

Winstrol Depot: (Stanozolol)

50 mg/ml igne veya 2-5 mg tabletler halinde Zambolen Ispanya, Winthrop Almanya, Upjohn Amerika firmalari tarafindan ve patent-leriyle üretilmektedir. "Stromba. Winstol Depot" v.s. seklinde baska versiyonlari ve veterinerlikte kullanilan çesitleri de vardir. "Burada bir saptama yapmak istiyorum: Birçok doping ilaci ayni isim altinda veterinerlikte kullanilan çesitleriyle de üretilmektedir. Sporcular veterinerlikte kullanilanlarini bilmediklerinden ayni ilaçlari alip kendi vücutlarinda denemektedir bu da çok tehlikelidir."

Bu ilaç hakkinda gerek tip ve gerekse de doping alaninda çeliskili görüsler bulunmaktadir. Son zamanlarda sporcular tarafindan kullanilan en popüler anabolik steroidlerden biridir. Ancak kullanimindaki fazlaliklarla beraber çesitli görüslere de deginmek gerekmektedir.

Robert Kerr'in "The Pratical Use of Anabolic Steroid With Atlets" kitabinda aynen söyle ifade edilmektedir: "Benim fikrime göre bu ilaç sporcular için tamamen yararsizdir. Fazla yan etkileri olmasi yaninda, ne kuvvet ne de hacimde bir artis görülmemektedir."

D. Duchaine'nin "Underground Steroid Handbook 2." Kitabinda da: "Nasil kullanilirsa kullanilsin, ben bu ilaci çok etkili görmüyorum" seklinde ifade bulunmaktadir.

Gene "Steroid Bibel" kitabinda, Almanya'nin birçok bölgelerinde asiri kullanildigi, buna ragmen sporcular için fare zehiri kadar tehlikeli oldugu ifade edilmektedir.

Birçok spor dalinda Winstrol'ün bukadar yaygin kullanimi ise, bu iddialara karsi bir çeliski yaratmaktadir. Winstrol'ün sporcular tarafindan en çok tutulan bir Steroid oldugu somut bir gerçektir. Örnegin, Ben Johnson'a mucizevi kosular yaptiran, bu anabolizandir. Kullanan birçok profesyonel vücutçunun, ölçülü ve sert definisyon görünümü buna misal teskil etmektedir. Ilk doping testlerinin yapildigi (Arnold Classic 1990) yarismalarinda, iyi dereceler yapmis bulunan taninmis vücutçular Shawn Ray ve Nimrod King'de, yapilan testlerde Stanozolol'a (Winstrol'e) rastlanmistir. Bu husus Dünya Vücut gelistirme Federasyonu'nün yayin organi olan Flex Mecmuasi'nin Temmuz 1990 sayisinda belirtilmistir.

Itiraf etmek gerekirse, bu kadar tutulan Winstrol'ün, dogru tatbik edildigi taktirde, çok etkli oldugu gözlenmektedir. Enjekte edilen igne Winstrol, tablet oranina göre daha etkilidir.

Winstrol'ün diger steroidlere göre en önemli degisik özelligi, yagda degil suda çözülmesidir. Bunun anlami ise sudur: Suda çözülen steroidlerin etkisi, yagda çözülen steroidlere nazaran daha kisa sürelidir. Bu da yagda çözülen Primabolan, Deca-Durabolin, Sustanon v.s. gibi steroidlere nazaran daha sik sürelerde kullanilmasina sebep olmaktadir. Bu yüzden pratikte 50 mg/ml VVinstrol her gün veya gün asiri enjekte edilebilmektedir.

Tercih edilmesinin bir baska sebebi vücutta nadir olarak az su tutmasidir. Bu yüzden yarismalarin evvelinde en çok kullanilan ilaç olmaktadir. Bu dönemde, hergün veya günasiri kullanilan Winstrol 50 ye ilave olarak Parabolan 76 mg/1.5 mi ilavesinin etkili oldugu ifade edilmektedir. Ayrica; Masteron, Vebanol, Halostestin, Oxandrolone, Testosteron, Primobolan ve Growth Hormon degisik sekillerde Winstrol'e ilave olarak, alternatif degisik kürler halinde düzenlenebilmektedir.

Su tutmama özelligi dolayisiyle yarisma öncesi dönemlerde kullanilan Winstrol, bulk dönemi denilen, yagli ve hacimli ölü sezon devrelerinde de kullanilmaktadir. Bu devrede su tutmadigi için kilo artisi yapmasa bile, yaglanmaya müsait sporcularda, kaliteli ve yagsiz adele artisi ile kuvvet arttirimina sebep olur. Bu devrede hacim alma meraklilari, Winstrol ile birlikte, Dianabol, Anapolon, Testosteron veya Deca Durabolin karisimi kürler uygulamaktadirlar. Bazi profesyonel sampiyon vücutçular, günde 100 mg anapolon ve 50 mg Winstrol kullanmaktadirlar. Yasli ve çaylak tabir edilen yeni sporcularin da bunun biraz daha az dozunda kürler yaptigi ifade edilmektedir. Genelde erkekler haftada 3-5 kadinlar ise haftada 1-2 igne yaptirmaktadirlar. Hap olanlar ise erkekler, günde 16-30 mg, kadinlar ise 4-8 mg kullanmaktadirlar.

Yan etki ve zararlari ise; basagrisi, kramp, kandaki kolestroldeki HDL, LDL degerlerinin degismesi, tansiyon ve karaciger tahribati v.s. gibi etkiler yaratmasidir. Ayrica suda çözüldügünden igne yerleri de agrir.

Doping uzmanlari, karaborsa piyasasinda çok sayida sahte yapim Winstrol satildigini ifade etmektedirler. Bunlari ayirt etmek çok zor olmaktadirlar, ancak, genel tani açisindan; orjinallerin ampullerinde süt beyaz bir sivi görülür. Sayet ampul kipirdatmadan bir süre dik olarak tutulursa, beyaz kisim, alt kisimdaki diger sividan biraz ayrisir. Orjinal Ispanyol yapimi Winstrol'lerin ampullerinin karni genis olup, kahverengi renkte bir baskisi vardir.

Sik ve uzun süreli kullanimlarda her sefer farkli bölgelere enjekte edilmesi önerilmektedir. Karaborsada 30 cc lik igneler halinde bulunan kutularin satis fiati, 200 $ ve 100 tabletlik haplarinin kutusu ise 30 $ civarindadir. Çok kullanilmasi, pahali olmasi, sahtelerinin ayirdedilmesinin zorlugu sebebiyle, karaborsacilarin ve bu yolda rant kazananlarin en çok ragbet ettigi bir ilaçtir.

Bu konuda daha birçok doping ilaci bulunmasina ragmen burada nisbeten en önemlileri ve çok kullanilanlari belirtilmistir. Gerek açiklamalari yaparken ve gerekse birçok konuda degindigim gibi, öncelikle doping ilaçlarinin kullanilmamasini, vazgeçilmez bir tutku halinde kullanacaklarin, klüp klüp dolasip bu nevi karaborsa veya sahte ilaç satanlara kanarak itibar et ini, eczanelerden alarak kullanacaklari ilaçlarin ise, mutlaka prospektüsünü okuyarak, önce zararlarini ve yan etkilerini ögrenip, ona göre hareket etmelerini öneririm.

Sonucta su asla unutulmamalidir steroid kullanimi saglik acisindan ZARARLI sporcu etigine ise tamamen tersdir Vucut Gelistirme sporundan steroidlerin tamamen uzaklasmasi dilegiyle.